1. Haberler
  2. 5KITA
  3. ‘Şaşırtıcı Dönüm Noktası’nda, Dünya Çapında 100 Milyondan Fazla İnsan Yerinden Edildi

‘Şaşırtıcı Dönüm Noktası’nda, Dünya Çapında 100 Milyondan Fazla İnsan Yerinden Edildi

featured
service

BM Genel Sekreteri António Guterres, “Bu bir mülteci krizi değil, mülteciler sebep değil” dedi. “Bu siyasi bir krizdir ve ancak dayanışma ve siyasi irade ile çözülecektir.”

JULİA CONLEYMayıs 23, 2022

Birleşmiş Milletler Pazartesi günü yaptığı açıklamada, evlerini terk etmek zorunda kalan insanların sayısının, kayıtlı tarihte ilk kez 100 milyonu geçtiğini ve krizin büyük ölçüde Ukrayna’daki savaş da dahil olmak üzere şiddetli çatışmalardan kaynaklandığını bildirdi.

BM Mülteci Ajansı (UNHCR), dünyanın “şaşırtıcı bir dönüm noktasına” ulaştığını söyledi ve küresel politika yapıcıları siyasi, dini, toplumsal cinsiyet ve ırksal zulüm de dahil olmak üzere temel nedenlerini durdurarak krizi hafifletmeye çağırdı; açlık; iklim krizi; ve savaş.

“Yüz milyon keskin bir rakam – eşit ölçüde ayık ve endişe verici. Bu asla kırılmaması gereken bir rekor.”

“Yüz milyon keskin bir rakam – eşit ölçüde ayık ve endişe verici. Bu asla belirlenmemesi gereken bir rekor, “diyor BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi. “Bu, yıkıcı çatışmaları çözmek ve önlemek, zulmü sona erdirmek ve masum insanları evlerinden kaçmaya zorlayan temel nedenleri ele almak için bir uyandırma çağrısı olarak hizmet etmelidir.”

UNHCR’ye göre, evlerini terk etmek zorunda kalan insanların sayısı şu anda küresel nüfusun% 1’ini temsil ediyor ve dünyanın en büyük 14. ülkesinin nüfusuna eşdeğer.

Ajans, önümüzdeki ay zorla yerinden edilmeyle ilgili tüm güncel küresel, ulusal ve bölgesel verileri yayınlayacak; Geçen yıl BM, “60 milyona yakın” çocuğun dünyadaki mülteci nüfusu arasında olduğunu ve her zamankinden daha fazla çocuğun yerinden edildiğini bildirdi.

İç Yerinden Edilme İzleme Merkezi’ne göre, zorla yerinden edilmiş kişilerin nüfusu, kendi ülkelerinin diğer bölgelerine kaçmak zorunda kalan 53,2 milyon insanı içeriyor.

İlgili İçerik

Child in typhoon debris

Savaş, Afetler, Vatan Ülkelerinde Yerinden Edilmiş Yaklaşık 60 Milyonun ‘Tüm Zamanların En Yüksek’ini Gösteriyor

Jessica Corbett

Ukrayna’daki savaş, Rusya’nın Şubat ayında işgale başlamasından bu yana küresel krizi yoğunlaştırdı. Savaşın başlamasından bu yana 6,5 milyondan fazla Ukraynalı ülkeden kaçtı ve birçoğu Polonya, Romanya ve Macaristan da dahil olmak üzere komşu ülkelere seyahat etti.

2021’in sonunda, Etiyopya, Afganistan ve Myanmar gibi ülkelerdeki şiddet ve çatışmalardan kaynaklanan dünya çapındaki mültecilerin sayısı yaklaşık 90 milyondu.

BM Genel Sekreteri António Guterres, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “mülteci krizi” teriminin yanlış bir adlandırma olduğunu söyledi.

Guterres, “Bu siyasi bir krizdir ve ancak dayanışma ve siyasi irade ile çözülecektir” dedi.

Grandi, birçok ülkenin nüfuslarının ve hükümetlerinin son aylarda Ukraynalı mültecilerle dayanışma gösterdiğini, Polonya’nın 3,5 milyon yerinden edilmiş insanı ağırladığını ve Romanya’nın yaklaşık bir milyonu ağırladığını belirtti.

“Şefkat canlı ve dünyadaki tüm krizler için benzer bir seferberliğe ihtiyacımız var” dedi. “Ama nihayetinde, insani yardım bir tedavi değil, palyatiftir. Bu eğilimi tersine çevirmek için tek cevap barış ve istikrardır, böylece masum insanlar evlerindeki akut tehlike veya güvencesiz kaçış ve sürgün arasında kumar oynamaya zorlanmazlar.”

Kaynak:commondreams.org

‘Şaşırtıcı Dönüm Noktası’nda, Dünya Çapında 100 Milyondan Fazla İnsan Yerinden Edildi
Yorum Yap
Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin