Sivas Kangal’da direniş ateşi yakıldı: İnsanca bir ücret isteyen enerji işçileri iş bıraktı

featured
service

Kağıt üzerinde bir toplu sözleşme olmasına rağmen patronun asgari ücretle çalışmaya zorladığı Sivas Termik Santrali işçileri, zam taleplerine olumlu yanıt alamayınca direniş ateşini yakarak iş bıraktı

Sivas Kangal Termik Santrali’nde çalışan enerji işçileri, kâğıt üzerinde bir toplu sözleşme olmasına rağmen asgari ücretle çalıştırılmaya isyan ederek ücretlerine zam talebiyle işletme önünde toplanarak direnişe geçti.

İşçilerin yüzde 70’i yakın zamanda DİSK Enerji Sen’de örgütlendi ancak önceki dönemdeki yetki tespiti sürecine göre işyerindeki yetkili sendika resmen hâlâ Türk İş Tes İş. İşverenin yetkili sendika ile görüşmeleri bir oyalama oyununa çevirmesi üzerine işçiler “Artık yeter!” dedi.

Kangal’daki pek çok kitle örgütünün ve siyasi partinin desteğiyle dün (18 Temmuz) bir eylem yapan işçiler, AKP ve CHP ilçe başkanları ile Tes İş Şube Başkanı’nın patronla görüşmesinde de zam taleplerine olumlu yanıt çıkmayınca geceye kadar işyeri önünde beklemeye başladı.

“Ama hakkımızı yedirmeyeceğiz!”

Çalışma arkadaşlarına seslenen bir enerji işçisi “Bu kapıdan ayrılmayacağız. Biz gerekirse burada yatacağız. Ama hakkımızı yedirmeyeceğiz. Sonuna kadar buradayız” dedi.

DİSK Enerji Sen İç Anadolu Bölge Temsilcisi Osman Çokaman da bir konuşma yaparak “Müzakere masalarında ne kadar sesimizi yükseltirsek yükseltelim, işçinin üretimden gelen gücünden korkar işveren” diyerek direniş mesajı verdi.

Devam eden görüşmelerden sonuç çıkmayınca işçiler gece vardiyasına girmeme kararı aldı. İşyeri önünde direniş ateşi yakılırken 12-8 vardiyasına gelen işçiler vardiyaya girmedi ve direniş halayları kuruldu.

Dayanışma çağrısı

DİSK Enerji Sen’in sosyal medya hesabından seslenen Enerji Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin, “Buradan bütün işçi arkadaşlarımızı Kangal Termik Santrali’ndeki arkadaşlarımızın seslerine ses olmaya davet ediyoruz” diyerek dayanışma çağrısı yaptı.

Kaynak:sendika.org

Sivas Kangal’da direniş ateşi yakıldı: İnsanca bir ücret isteyen enerji işçileri iş bıraktı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin