Stuttgart Arena Kültürevinde PUKELEKA sahnelendi.

featured
service

  Komünist önderimiz İbrahim Kaypakkaya`nın devrimci yaşamını ve politik öngörülerini kurgusal olarak sahneleyen PUKELEKA ( Gül ve Ateş) isimli Tiyatro oyunu, dün İstanbul Dram Tiyatrosu tarafından Pazartesi günü Stuttgart Kulturhaus Arena`da sahnelendi.

Partizan adına yapılan açılış konuşması ve selamlamadan sonra, Tiyatro oyunu ile izlemeye gelen Kaypakkaya’nın düşünceleri ve yaşamına dair güçlü bağları olan izleyici kitlesi arasında algı ve konsantrasyon oluşması adına izletilen fon müziği ile harmanlanmış dia’dan sonra Kaypakkaya’nın yakalanmadan kısa zaman öncesine dair yaşamından kesitler üzerine kurgulanmış performanslar sergilendi. Kaypakkaya’nın yaşam öyküsü; özgün düşüncelerinden bölümler seslendirirken yine Dersim kültürü ve insanının doğasınıda yansıtan performanslarla Devrimcilerin ve Önder İbrahim Kaypakkaya’nın yöre halkının üzerindeki genel ve özgün etkisini yansıtmaya özen gösteren motiflerle olayların örgüsü içinde verilmeye çalışıldı. Faşist devleti Üsteğmen Fehmi Altınbilek karakteri üzerinden verme seçimi yerinde ve doğru olan yaklaşımdı.

Tiyatro oyunu tamamlandıktan sonra Grup İsyan ateşinden Yılmaz Karaaslan’ın birbirinden anlamlı eserlerle verdiği solo dinletiden sonra kısa bir ara verildi. Ardından sahneledikleri Tiyatro oyunu üzerine izleyici ile Oyunu sahneleyen Istanbul Dram Tiyatrosu oyuncuları Ergin Düzgün, Serkan Aydın, Neşe Mengüloğlu,Linda Çandır ve oyunun yazarı Cihan Şan  arasında soru -yorum ve yanıtları kapsayan bir söyleşi gerçekleştirildi.

Siyasal açıdan devrimci halk muhalefetinin en uç noktası olarak İbrahim Kaypakkaya düşüncesi ve savunucularına özel bir yönelimle saldıran devlet, sosyal açıdan ağır hukuk ihlalleri ve despotizmin hüküm sürdüğü şartları ülke’de yaşam tarzı haline getirirken,işbirliğiiçinde olduğu iktidarlar aracılığıyla avrupa’da ki halklarımıza da aba altından sopa göstermektedir. Bu şartlarda dahi Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya’nın ideolojik, politik, pratik mirasını onun kişiliğinde sahneye taşıma çabası saygı duyulması gereken bir tercihtir. Bu nedenle Istanbul Dram Tiyatrosunun oyuncularını ve senaristini selamlıyoruz.

İzleyici yorumları ve soruları noktasında, İbrahim’in yaşamı ve mücadelesine dair kurgu ve performanslarına ilişkin eksiklikler, eklektik bir oyun kurgusu ve İbrahim ve Devletin simgesi noktasında Fehmi Altınbilek karakterinin canlandırılmasın da yetersizlik vurguları yapılırken zaman zaman nezaket ve üslup noktasında özensiz yaklaşımlar oldu. Bu özgür düşünce ve eleştiri hakkı kavrayışımızda halen ciddi sorunlarımız olduğunu ve eğitim ihtiyacını ortaya koymaktadır.

Istanbul Dram Tiyatrosu emekçileri, kısa zamanda, sınırlı olanaklarla, senaryoyu sahneye koydular. Dramaturjinin çerçevesinde iyi addedilebilecek bir sahneleme, elbette daha iyisinin her zaman beklenti olması anlaşılırken, hiçleştirilmemesi, tiyatro tekniği, bakış açısı farklılıkları, yoksunluklar, ve oyunun sahnelenmesinin politik değeri dikkate alınarak değer biçilmelidir.

Kaypakkaya yoldaşın mücadelesi ve yaşamı, onun yoldaşları tarafından kesintisiz mücadele içinde kendini aşan bir devrimci pratikler silsilesi ile ideolojik, politik, estetik açıdan inkar edilemez biçimde bağrından çıktığı halk kitlelerine taşınacaktır.

Stuttgart Arena Kültürevinde PUKELEKA sahnelendi.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin