Taksim’de yüzlerce kişi haykırdı: Kürt halkı yalnız değildir!

featured
service

Haber Merkezi: Konya’da gerçekleşen katliam Diyarbakır başta olmak üzere Türkiye ve Kuzey Kürdistan’ın bir çok kentinde protesto edildi. İstanbul Taksim’de bir araya gelen yüzlerce kişi katliamı protesto etti. “Faşizme karşı omuz omuza” sloganın atıldığı eylemde Kürt halkının yalnız olmadığının altı çizildi.

Kitle alana “Şehid namirin”, “Katil devlet halka hesap verecek”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atarak ve zafer işareti yaparak girdi.

KATLEDİLENLERİN İSİMLERİ TAŞINDI

“Irkçılığa ve faşizme karşı birleşelim. Yaşasın halkların kardeşliği” pankartının açıldığı eylemde, “Kürt halkı yalnız değildir”, “Irkçı saldırılara direneceğiz”, “Konya’da öldürülen 7 Kürdün hesabını soracağız” ve katliamda yaşamını yitirenlerin isimlerinin yer aldığı dövizler taşındı.

ULUS DEVLET ANLAYIŞI

HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş, tek dil tek millet tek din anlayışına karşı halkların, işçilerin ve dinlerin kardeşliği anlayışı ile mücadele edeceklerini söyledi. Özgüneş, “Kandan beslenenlerin iktidarlığına son vereceğiz” dedi. AKP ve MHP hükümetinin artık gidici olduğunu ve bu nedenle bu kadar saldırganlaştığını ifade eden Özgüneş, “Bu nedenle katliamlar ile iktidarını sürdürmek istiyor. Biz buna izin vermeyeceğiz. Bütün halklar kadınlar bir araya gelerek ulus devlet anlayışına son vereceğiz” şeklinde konuştu.

SALDIRILAR ORGANİZE

Ardından Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri adına açıklamayı Egecan Özgür okudu. Özgür, ırkçı saldırıların planlı ve organize olduğunu belirterek, HDP İzmir İl Örgütü’nde katledilen Deniz Poyraz ile son günlerde artan ırkçı saldırıları hatırlattı. Özgür, “Polis kordonu etrafında ‘Burada tek Kürt kalmayacak’ sloganlarıyla Dedeoğlu ailesini katleden katil sürüsü için Soylu utanmadan ‘iki aile arasında husumet var’ diyor. Katilleri delil yetersizliği gerekçesiyle serbest bırakıp Kürtlerin üstüne tekrar tekrar salanlar, 7 insanımızın öldürüldüğü bu katliamın suç ortağıdır” dedi.

‘MÜCADELEYİ BÜYÜRÜTEREK AŞACAĞIZ’

Özgür, şunları söyledi: “Çözülüş ve çeteler arasındaki çatışma ayyuka çıkmakla beraber şu da ortadadır ki; rant, yağma ve savaş üzerine süren egemenlik ilişkilerinin ağır sonuçlarını işçilere, emekçilere, halklara yaşatmak konusunda ortaktırlar. Kitleleri kışkırtarak kendi suçlarını Kürt halkının, göçmenlerin, işçi ve emekçilerin üzerine yıkmakta ortaktırlar. Halklara yönelik saldırı ve katliamların sorumlusu, bu saldırıları organize edenler ve onlarla birlikte ırkçı söylemleri yükseltenlerdir. Kürt Halkı geçmişte de katliamlar ve yükseltilen ırkçılığın karşısında direndi. Halkların kardeşliğini, barışı, özgürlüğü istemekten, onun için yaşamaktan bir an olsun vazgeçmedi. Bizler de bu saldırıların karşısında boyun eğmeyeceğiz. Adalet için, özgürlük için, insanca ve onurlu bir yaşam için, halkların kardeşliği ve eşitliği için olan mücadelemizi büyüterek bu saldırıları aşacağız.”

YÜRÜYÜŞ

Açıklamanın ardından kitle slogan ve alkışlarla Şişhane Meydanı’na doğru yürüdü. “Katil devlet hesap verecek” sloganlarıyla Şişhane Meydanı’ndan Kasımpaşa’ya oradan da Hacıahmet Mahallesi’ne yürüyen gençler, burada yürüyüşlerine son verdiler.

Taksim’de yüzlerce kişi haykırdı: Kürt halkı yalnız değildir!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin