Tokat’ta harita üzerinde Alevi köylerini kırmızıyla işaretleyen doktor özür diledi

featured
service

Haber Merkezi: Tokat’ın Almus ilçesinde görev yapan bir doktor, sağlık bakanlığı logolu harita üzerinde Alevilerin yaşadığı köyleri ‘Alevi’ diye kırmızıyla işaretledi.

Tokat Almus Arısu köyü Eskici Mahallesi’nde bir hasta hakkında bilgi almak isteyen yakınına gönderilen haritayla skandal ortaya çıktı.

Hasta yakınına gönderilen konum haritada, bölgedeki köylerin eski ve yeni isimlerinin bulunduğu yerde sadece Alevi olan köy isimlerinin altında kırmızı yazı ile Alevi yazdığı görülüyor.

Haritaya ilişkin PİRHA’ya konuşan doktor, kendisinin de Almus’lu olduğunu ve kötü niyetle böyle bir çalışma yapmadığını savunarak, “Toplum Sağlığı Merkezi’nde bir harita gördüm. Telefonumla haritanın fotoğrafını çekip zamanla üzerinde daha iyi tanımak için tamamen iyi niyetle oynamalar yaptım. Filyasyon ekibinde yer alıyorum. Bir hastaya ulaşmak için hasta yakınıyla paylaştım. Tepkiyle karşılaşmadım. Daha sonra haberleri. Çok üzgünüm. Bu noktaya varacağını düşünmedim. Yanlış anlaşılmadan özür diliyorum ”dedi.

Tokat Dernekler Federasyonu Başkanı Halil Bakan ise konuyla ilgili olarak, “Bu bir servis etme işi değildir. İnsanları aptal yerine koyarken hangi zeka türünü baz alıyorsunuz. Bu millete yazık ediyorsunuz, yapmayın. Bu konu basit bir mesele değildir. Bu doktor Hipokrat yemini etmiştir. Hastanın kimliğini, inancını, mezhebini sorgulama yetkisi yoktur. İşi hasta tedavi etmektir. Bu doktorun ayrıştırıcı tutumunun dışa vurmuş haline tanık olduk. Durum ciddidir, geçiştirilemez. Bu doktorun bugüne kadar tedavi uyguladığı hastalar, hastalara uyguladığı tedavi yöntemleri ve reçeteler mutlaka incelenmelidir. Şimdi yapılacak iş doktor hakkında idari ve hukuki soruşturma yapılmasıdır. Soruşturma selameti açısından görevden uzaklaştırılmalıdır” dedi.

Tokat’ta harita üzerinde Alevi köylerini kırmızıyla işaretleyen doktor özür diledi

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin