1. Haberler
  2. ARŞİV YAZILARI
  3. Türk askerinin Meriç Nehrine attığı mültecinin cenazesi Kilyos Mezarlığı’nda çıktı

Türk askerinin Meriç Nehrine attığı mültecinin cenazesi Kilyos Mezarlığı’nda çıktı

featured
service

Haber Merkezi: Meriç Nehri’ne atılan Suriyeli sığınmacılardan Muhammed İsmail’in cenazesinin Kilyos Mezarlığı’na gömüldüğü ortaya çıktı. Edirne’den Yunanistan’a geçtikten sonra 23 Ağustos’ta Türkiye’ye iade edilmelerinin ardından jandarma komutanın emriyle Meriç Nehri’ne atılan 45 sığınmacı hakkında, Edirne ve Uzunköprü Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma takipsizlikle sonuçlandı. 

3 GÜN SONRA CENAZESİ BULUNDU 

Verilen takipsizlik kararının ardından nehre atıldığı görgü tanıklarıyla anlaşılan Suriyeli sığınmacı Muhammed İsmail’in cenazesi ortaya çıktı. Askerler tarafından nehre atıldıktan 3 gün sonra saat 09.30 sıralarında Uzunköprü’de bulunan İsmail’in cenazesinin, Bakırköy Adli Tıp Kurumu’na (ATK) götürüldüğü öğrenildi. Kayıp olan Suriyeli Muhammed İsmail’in babası Ali İsmail, 28 Aralık’ta ATK’ye giderek, oğlunu fotoğrafından teşhis etti. Teşhis sonucunda İsmail’in 23 Eylül’de Kilyos Kimsesizler Mezarlığı’na gömüldüğü ortaya çıktı.  

‘GÜLE GÜLE’ ÖLÜME İTTİ 

Edirne’den Yunanistan’a geçtikten sonra yakalanan, 23 Ağustos’ta Türkiye’ye iade edilen 150 kişilik sığınmacı grubun içerisinde yer alan 45 kişi, jandarma komutanın emriyle Meriç Nehri’ne atıldı. Suriyeli sığınmacı Sad El Delli’nin Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) İstanbul Şubesi’ne başvurusu üzerine ortaya çıkan olayla ilgili Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan Delli, 10 yaş üzeri çocukların da aralarında bulunduğu 45 kişi ile birlikte nehre atıldıklarını söylemişti. Delli, ayrıca askerlerce nehre atılmaları emrini veren komutanın, “güle güle” diyerek arkalarından el salladığını ve o anları video kaydına aldığını aktarmıştı.

‘KAFASINA SIKIN’ EMRİ 

MA’ya konuşan olaya tanıklık eden bir başka Suriyeli sığınmacı ise, bulundukları grup içinde ilk başta bir Tunuslunun nehre atıldığını belirterek, komutanın askerlere “Hepsini nehre atın, Yunanistan’a gitsinler. Eğer gitmek istemeyen olursa, kafasına sıkın” diyerek talimat verdiğini ifade etmişti. Aynı tanık, aynı zamanda 6 kişiyle birlikte nehre atıldıklarını ve 28 yaşındaki Muhammed İsmail’in yanı sıra Mohammet El Ali’nin de nehre atıldığı ve kaybolduğu bilgisini paylaşmıştı. 

TAKİPSİZLİKLE SONUÇLANMIŞTI 

Abdulkerim El Ali ve Sad El Delli ile ÖHD’li avukatlar, Edirne ve Uzunköprü Cumhuriyet Başsavcılığına yaptıkları şikayet başvurusunun ardından iki soruşturma açıldı. Açılan soruşturmalar hem kayıplar için hem de sığınmacıları nehre atan şüpheliler hakkında, “Görevi kötüye kullanmak” ve “işkence” suçlaması ile açıldı. “Görevi kötüye kullanmak” iddiasıyla açılan soruşturmada, sığınmacılarla birlikte yapılan keşif sonucunda, nehre atıldıkları bölgenin Sığırcılı köyü olduğu belirlendi. Bu bölgede ise 2 Hudut Taburu 2’nci Hudut Bölüğü’nün Saçlımüsellim Karakolu’nun sorumlu olduğu anlaşıldı. Sorumlu karakolun anlaşılmasına rağmen savcılıkça yürütülen soruşturmada, asker ve komutanların ifadeleri alınmadı. Soruşturmalar geçtiğimiz günlerde takipsizlikle sonuçlandı. 
(MA / Mehmet Aslan)

Türk askerinin Meriç Nehrine attığı mültecinin cenazesi Kilyos Mezarlığı’nda çıktı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin