‘Yeşil bir cehennemden kurtuldum’: Daha fazla Venezuelalı tehlikeli Darién Gap’i geçiyor

featured
service

Jose Loya, Güney ve Orta Amerika’daki 10 ülkede iki aylık bir yolculuğun ardından geçen hafta ABD’ye geldi.

Hala hayatta olduğuna inanamıyormuş.

Gezisinin bir parçası olarak, kolombiya ve Panama arasında bulunan ve göçmenler için dünyanın en tehlikeli rotalarından biri olarak kabul edilen yoğun bir orman olan Darién Gap’i geçmek zorunda kaldı. Ayrıca Güney Amerika’dan Amerika’ya kara yoluyla ulaşmanın tek yolu bu.

Darién Gap’den geçenlerin sayısı son altı ayda azaldı. Ancak son haftalarda Venezuela’dan giderek artan sayıda insan riskli geçiş yapıyor.

“Yeşil bir cehennemden kurtuldum. … Dik tepelere tırmanmalı ve bataklıklardan geçmeniz gerekir. Günde 12 saat yürürdün, cesetler gördük, terk edilmiş 2 yaşında bir çocuğa rastladık. İnsanoğlunun en kötü yanını gördüm.”Jose Loya, 42 yaşında, tehlikeli Darién Gap’i geçti ve geçen hafta ABD’ye geldi.

Jose Loya takes a selfie while wearing a black face mask in front of a green sign that reads "Colombia."

Jose Loya, KARADAN ABD’ye yaptığı yolculuk boyunca “Kolombiya” yazan bir tabelanın önünde selfie çekiyor.

Jose Loya’nın izniyle

İspanyolca olarak Darién Gap’e atıfta bulunarak “Yeşil bir cehennemden kurtuldum”, dedi. “Dik tepelere tırmanmalı ve bataklıklardan geçmelisiniz. Günde 12 saat yürürdün, cesetler gördük, terk edilmiş 2 yaşında bir çocuğa rastladık. İnsanoğlunun en kötü yanını gördüm.” dedi.

Panama hükümetine göre, Ocak ve Şubat aylarında yaklaşık 2.500 Venezuelalı geçiş yaptı. Bu rakam, 2021’in tamamında 2 bin 819 olan Venezüellalıların neredeyse tamamına yakın.

42 yaşındaki Loya, eşi ve 5 yaşındaki kızıyla birlikte yaşadığı Peru’da yolculuğuna başladı. “Pandemi Peru’da ağır bir darbe aldı”, dedi. “Bir işim vardı, ama iki ucu bir araya getirmek giderek daha zordu.” Bir arkadaşıyla kaldığı Batı Virginia’dan konuştu.

Kendisinin ve ailesinin Venezuela uyruklu olmaları nedeniyle ayrımcılıkla karşı karşıya olduklarını söyledi. “[Perulular] bize geldiğimiz ülke yüzünden iyi davranmadılar – aksanımızı sevmiyorlar, işlerini çalmak istediğimize inanıyorlar.” dedi. Ocak ayında Loya, Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etmeye karar verdi.

Göç Politikası Enstitüsü’nün politika analisti Jessica Bolter’a göre, göçmenlerin çoğu ABD’ye gidiyor.

Birçok Venezualan’ın Meksika’ya uçtuğunu söyledi. Ancak Ocak ayında, Meksikalı yetkililer Venezuelalı turistler için vize talep etmek için başladı.

“Bu en etkili karardı,” diyen Tadiç, “Çünkü artık patika kapatıldığı için, göç etmek için hala en umutsuz olanlardan bazıları bunun yerine kara yoluna yöneliyor.” dedi.

Meksika vizesi şartından sonra ABD’nin güney sınırına gelen Venezuelalıların sayısı Ocak ayındaki 22.799’dan Şubat ayında 3.072’ye düştü.

“Meksika’ya turist olarak uçtuklarını ve daha sonra kuzey Meksika’ya seyahat ettiklerini gösteriyor. Ancak şimdi, [Darién Gap]’in Venezuelalılar için yeni bir rota olması mümkün görünüyor.”Jessica Bolter, yardımcı politika analisti, Göç Politikası Enstitüsü

“Meksika’ya turist olarak uçtuklarını ve daha sonra kuzey Meksika’ya seyahat ettiklerini gösteriyor. Ancak şimdi, [Darién Gap]’in Venezuelalılar için yeni bir rota olması mümkün görünüyor.” dedi.

Panama’dan Guatemala’ya kadar Orta Amerika’daki tüm ülkeler Venezuelalı turistler için vize istiyor.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komisyonu sözcüsü Sibylla Brodzinsky, “İnsanları tehlikeli ve tehlikeli rotalara sürüklü hale getirmektir.” dedi.

“Vize, başka yerlerde güvenlik ve istikrar bulma ihtiyacını ortadan kaldırmaz. Bu sadece onu daha tehlikeli hale getiriyor.” dedi.

Brodzinsky, Darién Gap’in organize suç çeteleri tarafından kontrol edildiğini açıkladı.

“Mültecileri ve göçmenleri sürekli olarak soyuyorlar. Kadınlara yönelik bir dizi cinsel saldırı olayı gördük ve geçen yıl sınır kapısında en az 50 kişinin öldüğü bildirildi.” dedi ve çok daha fazla ölümün bildirilmediğini de sözlerine ekledi.

A group of migrants from Cuba and Venezuela cross through the jungles of the Darién Gap.

Küba ve Venezuela’dan gelen bir grup göçmen Darién Gap ormanlarından geçiyor.

Jose Loya’nın izniyle Brodzinsky’ye göre, birçoğu doğal nedenlerden veya kazalardan ölüyor, felç veya düşme gibi. Bazıları zehirli yılan ısırıklarından bayılır. Bu vakalar genellikle ihmal edilir. Ormandan geçen nehirlerden gelen su akıntıları onları fark edilmeden uzaklara taşır.

Brodzinsky, 2022’de Darién Gap’i geçen Venezuelalıların yaklaşık yarısının daha önce Güney Amerika’daki diğer ülkelere yerleştiğini söyledi.

“Salgınla ilgili kısıtlamalar en çok kayıt dışı ekonomiyi etkiledi. Ve Güney Amerika’daki mülteciler ve göçmenler genellikle kayıt dışı ekonomide çalışırlar. Salgınla birlikte sadece ihtiyaçları artmadı, memleketlerinde destek oldukları ailelerin ihtiyaçları da arttı.”Sibylla Brodzinsky, sözcü, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komisyonu

“Salgınla ilgili kısıtlamalar en çok kayıt dışı ekonomiyi etkiledi. Ve Güney Amerika’daki mülteciler ve göçmenler genellikle kayıt dışı ekonomide çalışırlar. Salgınla birlikte sadece ihtiyaçları artmadı, memleketlerinde destek oldukları ailelerin ihtiyaçları da arttı.”

Güney Amerika’daki birçok göçmenin ırk, sınıf veya uyruğuna göre ayrımcılığa uğradığını hissettiğinden bahsetti.

“Büyük bir faktör, insanların farklı ülkelerde yaşamaya devam ettiği artan yabancı düşmanlığı ifadeleridir.” diyor.

Jose Loya takes a selfie in front of a sign that reads "Panama" along his journey by land to the United States.

Jose Loya, kara yoluyla ABD’ye yaptığı yolculuk boyunca “Panama” yazan bir tabelanın önünde selfie çekiyor.

Kredi:

Jose Loya’nın izniyle

Loya için, ormandan geçmek yolculuğunun tek zor kısmı değildi.

Guatemala ile Honduras sınırına yakın bir yerde kaçırıldığını ve ailesinin 400 dolar fidye göndermek zorunda kaldığını söyledi. Başbakan, geçtiği ülkelerin neredeyse tamamında göçmenlik yetkililerine sürekli rüşvet vermek zorunda kaldığını da belirtti.

Kuzey Meksika’ya vardığında Loya, Rio Grande’yi yüzerek geçerek Güvenli bir şekilde Teksas’a ulaştığını söyledi.

Şimdi ABD’ye iltica başvurusunda bulunuyor ve eşini ve 5 yaşındaki kızını nasıl getireceğini bulmaya çalışıyor.

‘Yeşil bir cehennemden kurtuldum’: Daha fazla Venezuelalı tehlikeli Darién Gap’i geçiyor

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin