1. Haberler
  2. HABER ARŞIV2
  3. ‘ABD Yaptırımları, İran ve Rusya’yı İçeren Yeni G8 Yaratıyor’

‘ABD Yaptırımları, İran ve Rusya’yı İçeren Yeni G8 Yaratıyor’

featured
service

Moskova, ABD yaptırımlarının, İran ve Rusya’nın da dahil olduğu, eski G7’den daha büyük bir GSYİH’yı kapsayacak yeni bir G8’in yaratılmasını teşvik edeceğini ilan ediyor.

Cumartesi günü Telegram’da yayınlanan bir mesajda, Rusya Devlet Duması (Alt Meclis) başkanı Vyaçeslav Volodin, ABD ve müttefiklerinin yaptırım politikasının, uluslararası ekonomik bağları yok ederek, dünyada yeni kalkınma noktalarının oluşmasına izin verdiğini kınadı.

Rus bakan, “ABD, kendi elleriyle, Rusya ile gerçekten yeni bir G8 grubu kurmak için eşit diyalog ve karşılıklı yarar sağlayan ilişkiler kurmaya istekli ülkeler için koşulları yarattı” dedi.

Yeni grubun Çin, Hindistan, Rusya, Endonezya, Brezilya, Meksika, İran ve Türkiye’yi içereceğini, gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) ve satın alma gücü paritesi açısından yüzde 24,4 ile Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Birleşik Krallık ve ABD’den oluşan gelişmiş ülkeler grubu G7’nin önünde olacağını öngörüyor.

Onun iddiaları, Washington önderliğindeki Batı’nın, Moskova’nın Ukrayna’daki askeri operasyonunun ardından, Avrasya ülkesinin ekonomisini çökertmeyi amaçlayan bir hamle olarak, Rusya’ya bir dizi yaptırım uyguladığı sırada geldi.

Ancak Moskova, yaptırımların, sahtekarlarının aradığı gibi, Rus ekonomisini etkilemeyeceğine dair güvence veriyor ve bu durumdan kalkınması ve daha fazla bağımsızlığı için yararlanacağını açıkça ortaya koyuyor.

Öte yandan, her ikisi de ABD ambargolarının hedefi olan İran ve Rusya, barışçıl amaçlar için ekonomik, askeri, nükleer konularda ortak bir vizyonla beslenen ikili bağlarının belirgin bir şekilde güçlendiğini göstermektedir.

Bu bağlamda, İngiliz Daily Express gazetesi, 3 Haziran’da, Moskova’nın İran’la 20 yıllık büyük bir enerji anlaşması imzalamasının ardından ABD Başkanı Joe Biden’ın aşağılandığını açıkladı.

Kaynak:diario-octubre.com

‘ABD Yaptırımları, İran ve Rusya’yı İçeren Yeni G8 Yaratıyor’

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin