Akdeniz’de üç günde 400’den fazla göçmen kurtarıldı, çok sayıda ölü var

featured
service
ভূমধ্যসাগরে তিন দিনে চার শতাধিক অভিবাসনপ্রত্যাশী উদ্ধার, মৃত বহু

Alman STK SeaWatch, Noel tatilinde sadece üç günde 400’den fazla göçmeni Akdeniz’den kurtardı. Ama herkesin şansı yaver gitmedi. Tekne aynı anda battığında düzinelerce insan daha öldü.

Alman medyası Deutsche Welle’ye göre, geçen hafta sonu SeaWatch tarafından toplam 446 göçmen kurtarıldı. Bunlardan 96’si sadece Pazar günü kurtarıldı. Son birkaç gün içinde, Yunanistan ve Tunus Sahil Güvenliği de çok sayıda göçmeni kurtardı.

SeaWatch, Pazar günü kurtarılan göçmenlik taliplerinden birinin üç yaşındaki bir kızla birlikte bir son olduğunu söyledi. Bu, üç gün içinde beşinci kez Akdeniz’e gidip göçmenleri kurtarmaları oldu. Bu beş baskında kurtarılan en genç kişi sadece iki haftalık.

Kaç kişi öldü?
Akdeniz’de son birkaç gündür devam eden operasyonlarda yüzlerce göçmen kurtarılabilirken, teknenin alabora olması nedeniyle çok sayıda kişi hayatını kaybetti. O teknelere fazladan yolcu yüklenmişti.

Noel’den hemen önce, Yunanistan’daki Sahil Güvenlik alabora olan iki teknede 27 ceset buldu. Ayrıca, Pazar günü Libya açıklarında 28 ceset kıyıya vurdu. Geçtiğimiz Çarşamba günü Foleganos Adası yakınlarında bir tekne alabora oldu. Orada üç kişi öldü, birçok insan hala kayıp.

Birleşmiş Milletler’in dediği gibi, bu yıl Akdeniz’den Avrupa’ya geçmek amacıyla en az 1600 kişi gömüldü.

C-Watch, Bu ölümler için Avrupa Birliği’nin göç politikasını sert bir şekilde eleştirdi. Göçmenlerin can kaybı riskiyle Akdeniz’den Avrupa’ya geçmeye çalıştıklarını söylediler. Bazıları bunu başarabilir, ama geri kalanı bunun bedelini hayatları için ödemek zorunda.

Kaynak:jagonews24.com

Akdeniz’de üç günde 400’den fazla göçmen kurtarıldı, çok sayıda ölü var

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin