Çin Kapsamlı Güvenlik Girişimi Önerdi

featured
service

Asya Pasifik sahasında uluslararası ilişkileri geren adımlar, emperyalistler arası ilişki ve çatışmaların en önemli fay hatlarından ve kırılma noktalarından birinde suların ısıtılmasını sağlamaya yönelik atılıyor.Dünya üzerinde hakimiyet yarışında kimin statüsü , kurduğu denklem ve tuzaklar baskın çıkacak. ABD emperyalistleri buharlaşan etkisini sadece izlememek için elindeki güç esaslı avantajları devreye sokarak Çin, Çin-Rusya, Şanghay 5’lisi vb karşıt bloklaşmayı henüz askeri bir blok oluşturmamışken erken bir çatışma ile geri adım attırma yada yeni bir dünya savaşında hazırlanmadan diz çöktürme sondajları deniyor. Peki karşısındaki güç bu cehenneme giden yollara döşenen denklem ve tuzakların farkında yada değilmi? Bu yazıya konu olan Nisan konferansı, yani Boao forumunun 2022 konferansında Çin’in güvenlik girişimi teklifini yapması bir öngörü ve karşı hazırlığın adımıydı. Okurlarımıza bu gelişmelere dönük güne ve güncelin geri planına göz atan kaynaklar sunarak sağlıklı durum değerlendirmesi olanakları sunmak amacındayız. AngloSakson ittifakı ve sürüklediği AB Bloğu karşısında kendini sürekli genişleten şimdiki haliyle 68 ülkeyi kapsayan Kazan-Kazan üzerine kurulu yeni sömürgeci İpek yolu projesi üzerinde yükselen Çin -Rusya ittifakı mı? süren Dolar üzerine kurulu Pax Amerikana statüsünü koruma kaygısıyla saldırganlaşan ABD-Britanya eksenli AngloSakson ittifakı ve Nato mu geleceğin efendisi olacak. yada her ne kadar anda alternatif bir güç olmaktan uzak olan Komünistler ve dünya halkları bu emperyalist gündemleri boşa çıkaracak bir yükselen güç haline gelecekmi? Devrimci Demokrasi

***

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, 2022 Asya İçin Boao Forumu Konferansı’ndaki açılış konuşmasında, dünyanın içine çekilmekte olduğu İkinci Soğuk Savaşı durdurmak için Kapsamlı Güvenlik Girişimi önerdi.

Asyalı kişiliklerden oluşan bir izleyici kitlesinin önünde, asıl sorunun Ukrayna’daki durum değil, dünyanın tek kutuplu örgütlenmesi olduğunu vurguladı. Bu nedenle, “Barış İçinde Bir Arada Yaşamanın Beş İlkesi” (Hindistan’ın Jawaharlal Nehru ve Çin’in Zhou Enlai tarafından 1952-54’te dile getirilen, daha sonra Çin Anayasası’nın girişine yerleştirilen) ve 1955 tarihli “Bandung Konferansı’nın On İlkesi” tarafından tanımlandığı gibi karşılıklı saygıya dayalı yeni bir uluslararası ilişkiler örgütlenmesini savundu.

Eski bir Çinli filozofa dayanarak, “İstikrar bir ülkeye refah getirirken, istikrarsızlık bir ülkeyi yoksulluğa götürür” dedi. Daha sonra hep birlikte Asya’da barışı korumaları ve 2020 Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık etrafındaki dayanışmalarını güçlendirmeleri gerektiğini vurguladı. Son olarak, eski Çin imparatorlarının kazan-kazan ilkesine atıfta bulunarak, içeriğin çeşitliliği içindeki siyasi birliğinin geliştirilmesi çağrısında bulundu. Ayrıca Çin’in üyesi olmadığı ASEAN ülkelerini siyasi birliklerini güçlendirmeye ve tarafsızlıklarını korumaya teşvik etti.

Çin Kapsamlı Güvenlik Girişimi Önerdi

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin