1. Haberler
  2. HABER ARŞIV2
  3. Eğitim Sen yurdun dört bir yanında sokakta: Öğretmenlik Meslek Kanunu iptal edilsin

Eğitim Sen yurdun dört bir yanında sokakta: Öğretmenlik Meslek Kanunu iptal edilsin

featured
service

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun iptal edilmesi, öğretmenlere dayatılan seminer ve sınavların iptal edilmesi, eğitim öğretim ödeneğinin bütün eğitim emekçilerine ödenmesi ve banka promosyonlarının yenilenmesi talebiyle yurdun dört bir yanında sokağa çıktı.


Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), yurdun dört bir yanında, 53 il ve ilçede yaptığı eylemlerle öğretmenlerin tüm itirazına rağmen hazırlanıp Meclis’ten geçirilen Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun iptal edilmesini istedi. Eğitim Sen, yaptığı açıklamalarda kanunun öğretmenler arası hiyerarşiyi ve ekonomik farklılıkları artıracağını ifade ederken hazırlık sürecinde eğitim örgütlerinin katıldığı, öğretmenlerin gerçek sorunlarına çare olabilecek gerçek bir meslek yasası talep etti.

Öğretmenlerin tek gündemi meslek kanunu da değildi. Dönem başı ve sonlarında öğretmenlere dayatışan sınav ve seminerlerin de iptal edilmesi talep edildi. Dönem başlarında verilen eğitim öğretim ödeneğinin bütün eğitim emekçilerine ödenmesi talep edilirken banka promosyonlarının da yenilenmesi gerektiği ifade edildi.

“Kurtuluş yok tek başına”

Ankara’da Ulus Meydanı’nda yapılan açıklamanın ardından Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul, KESK Eş Genel Başkanı Şükran Kablan Yeşil ve Öğretmen Sendikası MYK üyesi Umut Erkurt da söz aldı. Kurul, kanunun sözleşmeli ve ücretli öğretmenlerle özel sektörde çalışan öğretmenleri kapsamadığını kamudaki öğretmenleri statülerle üçe böldüğüne dikkat çekti.

Kurul, kanuna karşı birlikte mücadelesi yaptı. Kablan ise bu kanunun ifade edildiği gibi öğretmenler tarafından istenilmediğini, bu kanunu isteyenlerin devlette kadrolaşmak isteyenler olduğunu söyledi. Son olarak söz alan Erkurt ise özel sektördeki öğretmenlerin dertlerini zorla Meclis’teki tartışmalara sokmaya çalıştıklarını ifade ederek 30 Ağustos’taki Ankara buluşmalarına çağrı yaptı.

Kaynak:sendika.org

Eğitim Sen yurdun dört bir yanında sokakta: Öğretmenlik Meslek Kanunu iptal edilsin
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin