1. Haberler
  2. TARİHİMİZ
  3. Kızıldere Son Değil Savaş Sürecek!

Kızıldere Son Değil Savaş Sürecek!

featured
service

ON ’LAR ın Direnişi, Kızıldere’den Günümüze
Devrimci Savaş Siperlerimizi Aydınlatıyor!

MAHİR ÇAYAN VE YOLDAŞLARI, 30 MART 1972’DE KIZILDERE’DE KATLEDİLDİLER.
ON’LAR, Türkiye Kuzey Kurdıstan halklarımızın, bağımsızlık, devrim ve sosyalizm mücadelesinin zaferi uğruna verdikleri teslim olmayan ilk feda kuşaginın en pırlanta örneği olarak, KURTULUŞA KADAR SAVAŞ şıarıyla al kanlara boyandılar. ON’LAR’a bağlı siper yoldaşlığınızla söz veriyoruz..Kahraman anılarını devrımcı savaşın nihai zaferine kadar yaşatacağız..

30 Mart 1972!. Tokat’ın Niksar ilçesine bağlı Kızıldere köyü. Saat sabah 05.30 sıralarında Kızıldere muhtarının evinde, Mahir Çayan ve dokuz yoldaşının ölümüyle sonuçlanacak, tarihe “Kızıldere Katliamı” ve “Kızıldere Direnişi” olarak geçecek olan o tarıhsel deprem günü hafızalara kazınıyor.

Muhtarın evinde, onun ailesinin yanı sıra; Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi (THKP-C) kurucularından Mahir Çayan, Dev-Genç Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, Dev-Genç Merkez Yürütme Kurulu üyesi Hüdai Arıkan, Fatsalı şoför Nihat Yılmaz, Fatsalı öğretmen Ertan Saruhan ve Ünyeli çiftçi Ahmet Atasoy, Dev-Genç Genel Sekreteri Sinan Kazım Özüdoğru, Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğrenci Derneği Yönetim Kurulu üyesi Sabahattin Kurt, “Hava Kuvvetleri Proleter Devrimci Örgütü”nün kurucusu olarak aranan üsteğmen Saffet Alp, Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu (THKO) kurucularından Cihan Alptekin ve Ömer Ayna ile kaçırılan üç İngiliz teknisyen bulunmakta…

THKP-C önder, kadro ve savaşçıları, faşist devletin
“Teslim olun” çağrısı yapan askeri katil güclerine, “biz buraya dönmeye değil ölmeye geldik” cevabıyla karşılık verıyor.
ONLAR’ın tek talebi var. Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Arslan’ın idamlarının durdurulması.

Kendilerini bir başka devrimci örgütün kadrolarının idam edilmemesi için feda eden Mahir Çayan ve yoldaşları Siper Yoldaşlığı’nın ilk cephesini Kızıldere’de açıyorlar.
Talepleri ise şu maddelerden ibaretti:

  1. İnfazlar derhal duracak.
  2. Hiçbir yurtsever ve devrimci asılmayacak.
  3. En çok 48 saat içerisinde bu konuda Türkiye radyolarından infazların durdurulduğuna dair kamuoyuna bir yayın yapılacak.

Ara ara “Teslim Olun” cagrısı yapan faşist kuşatmaya, Kızıldere’yi devrimin zafer sıperleri gibı savunan ON’LAR karanlığı şimşek sözleriyle parçalayan:
“Gün doğdu, hep uyandık
Siperlere dayandık
Bağımsızlık uğruna
Alkanlara boyandık” marşının aslan kükreyişi coşkun sözleriyle karşılık verir. Bu marşın cesur sözleri hep birlikte direnişe davet, teslimiyete hayır diyen kararlılıkla gürleşerek söylenir .

ABD emperyalizminden alınan katliam talimatıyla, ON’LAR a karşı, faşist katillerin yüzlerce namlusu yaylım ateşi acar ve çatışma başlar.

Eşit olmayan Devrim ve Karşı Devrim güclerı arasında kı bu catışmada, halka ve devrime bağlılığın teslim olmayan direniş bayrakları olarak, tarihin burçlarında sonsuzca dalgalanan ON’LAR stratejik olarak kazanmanın adı oldular.


Tarih ON’LAR ı faşizme, emperyalizme, her türden dunya gerıcılığıne karşı savaşanlara, umudun ve direncin bitimsiz zafer bayrakları olarak armağan ederken, yenilmeye mahkum düşmanın kalleşliğiyle tescilli yenılgısinıde ilan etti.
Kızılderede ON’LAR değil, düşman yenildi.

Peki günümüzde ON’lar günümüzde neyi ifade ediyor? Yarım asır önce ezilen halklarımızın özgür geleceği için hayatlarını ortaya koyan bu devrimci kahramanlar kuşağinın İLK’LER i Günümüze hangi mesajı verıyor?

ON’LAR, bu tasfıyeci, hoyrat ve pervasız zamanların, post modernizmin geçmiş tarih sökümüne karşı, Hegel’in, “unutturan zamanın aklına karşı duranlar ancak tarih olabilir” dediği yerde, tüm teslimiyetçi el kaldırmaya karşı, TESLİM OLMAK YOK. BAŞLAR YUKARI. KIZGIN OLSUN NAMLULAR YOLDAŞLAR demeye devam ediyorlar.

Her türlü düzen içi tasfiyeci kusmaya karşı zafere çağrıdır ON’LAR..


ON’LAR’ın sesini Kaypakkayacı güzergahta bağlı olduğumuz zafere güdümlü devrimci komünist cüretimizle, güne ve geleceğe taşıyacağız..

Mahir Çayan ve ON’LAR zafer çağrısıdır.
Talimatları bılıncimizde, Kızıldere’den yükselen son ve sonsuz sözleri kulaklarımızda çınlıyor.


YOLDAŞLAR! DERSİMİZ TARİH. UNUTMAYIN KALDIĞIMIZ YEŔİ. YENİLMEDİK DAHA!
-KIZILDERE SON DEĞİL SAVAŞ SÜRÜYOR!
-KURTULUŞA KADAR SAVAŞ!
-YAŞASIN HALK SAVAŞININ ZAFERİ!

Kızıldere Son Değil Savaş Sürecek!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin