1. Haberler
  2. KITALARDAN
  3. Filipinler Ordusunun Saldırıları CPP’nin Kuruluşunun 53. Yıldönümünün Kutlanmasını Engelleyemez

Filipinler Ordusunun Saldırıları CPP’nin Kuruluşunun 53. Yıldönümünün Kutlanmasını Engelleyemez

featured
service

Marco L. Valbuena | Enformasyon Sorumlusu | Filipinler Komünist Partisi

26 Aralık 2021, Aralık 2021

Ülke genelinde binlerce kişi, Filipinler Komünist Partisi’nin (CPP) 53’üncü kuruluş yıl dönümü kutlamalarını başarıyla gerçekleştirdi. Parti komiteleri, CPP komiteleri ve şubeleri, Yeni Halk Ordusu (NPA) birimleri ve devrimci kitle örgütleri ile birlikte hem şehirlerde hem de kırsal alanlarda toplantılar ve toplantılar düzenledi.

Parti’nin kuruluş yıldönümünün ülke çapındaki kutlamaları, ABD-Duterte rejimi ve Filipinler Silahlı Kuvvetleri’nin (AFP) halkın devrimci mücadelelerine son vermedeki başarısızlığını kanıtlıyor. Parti, NPA ve devrimci kitle örgütleriyle birlikte güçlü olmaya ve güç kazanmaya devam ediyor.

CPP Merkez Komitesi mesajında, tüm güçlerini “acımasız karşı savaşı hüsrana uğratmak” için “sürekli tetikte ve en yüksek teyakkuzda olmaya” çağırdı.

Filipinler Silahlı Kuvvetleri’nin (AFP) kutlamaları engellemek için yaptığı boş girişimlere rağmen kırsal bölgelerde ve dağ kamplarında meclisler düzenlendi. Geçtiğimiz haftalarda bu operasyonlarda yüz milyonlarca peso boşa gitti.

Cagayan, Ilocos Sur, Mindoro, Palawan, Quezon’da askeri ve polis saldırısı ihbarı aldık. Camarines Norte, Sorsogon, Masbate, Samar eyaletleri, Güney Leyte, Bohol, Negros, Iloilo, Capiz, Misamis Oriental, Surigao del Sur, Surigao del Norte, Agusan del Sur, Agusan del Norte, Misamis Oriental, Lanao del Norte, Bukidnon, North Cotabato, Davao del Norte, Davao del Sur, Güney Cotabato, Sultan Kudarat ve diğer iller.

Davao de Oro ve Sorsogon’da birkaç olay rapor edildi. Hala detayları bekliyoruz. Tabii ki, AFP bu olayları ülke çapındaki devrimci hareketin genel büyümesine dikkat çekmek için oynayacaktır.

Visayas ve bazı kuzey Mindanao bölgelerindeki NPA birimleri, mütevazı kutlamalarına katılmak için evleri yeniden inşa etme ve çiftlikleri onarma çalışmalarına ara verdi.
Partinin yıldönümü için Parti üyeleri ve devrimci aktivistler de çalışma oturumları düzenlemek ve halka özverili bir şekilde hizmet etme vaatlerini yenilemek için kentsel alanlarda toplantılar düzenlediler.

Merkez Komitesi 22 sayfalık bir mesajda, CPP’nin “derin krize saplanmış” olarak tanımladığı mevcut uluslararası ve iç durumla ilgili analizini sundu. CPP-CC’ye göre, Filipinler’deki durum “yolsuzluk, ulusal ihanet, başarısız pandemi tepkisi ve ABD-Duterte rejiminin faşist baskısı nedeniyle ağırlaştı.”

CPP-CC, “Dış ve dış neoliberal politikalar, ithal tüketime ve sermaye mallarına bağımlı olan ve düşük katma değerli yarı işli mal, hammadde ve ucuz işgücü ihracatına yönelik geri, tarım, yarıfeudal ekonomiyi daha da derinleştirmiştir.” diye ekledi. “Daha derin bir krize yol açıyorlar.”

CPP-CC, özellikle 2022 seçimlerinin yaklaşmasıyla iktidar sisteminin ekonomik ve siyasi krizinin ağırlaşmasını öngörüyor. Filipin halkını, Duterte iktidar grubu tarafından seçimlere hile karıştırmak ve çalmak için birleşmeye ve onlarla savaşmaya çağırdı.

CPP-CC, NPA birimlerinin köylü kitlelerle daha geniş ve daha derin bağlar kurmakla sürekli olarak güç kazandığını söyledi. Düşman, askeri olarak organize edilmiş multimilyon peso değerindeki “teslimiyet geçit törenleri” ile sadece kendilerini kandırıyor. CPP, birçok devrimci alanda köylü kitlelerinin sadece AFP’yi kandırmak için oynadığını, ancak aslında NPA ile sürekli bir koordinasyon içinde olduklarını söyledi.

NPA’ya verilen destek, özellikle AFP’nin yalanlarının ve yolsuzluğunun ve büyük ev sahipleri ve madencilik şirketleri ve tarlalarının tamamen açığa çıkarması için toprak kapmadaki rolünü derinleştirmeye ve genişletmeye devam ediyor.

Filipinler Ordusunun Saldırıları CPP’nin Kuruluşunun 53. Yıldönümünün Kutlanmasını Engelleyemez

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin