Filipinler: Yeni Halk Ordusu Odaklanmış Askeri Operasyon Bölgelerinde Orduya 20 Saldırı Düzenledi

featured
service

Filipinler Komünist Partisi/Yeni Halk Ordusu/Kuzey Orta Mindanao Bölge Komutanlığı (FKP/YHO/KOMB) 2 Aralık 2020’de, 2020 yılı Haziran-Ekim aylarını kapsayan savaş bilançosunu açıkladı. Bu dönemde devlet güçlerine yönelik 20 eylem gerçekleştirildi.

Bu eylemler, FKP/YHO-KOMB’un bölgedeki çiftçilere ve yerli halk Lumad’lara ciddi zarar veren “Odaklanmış Askeri Operasyonlara” (ODO) [1] verdiği cevaptır.

FKP/YHO-KOMB’un yaptığı ilk hesaplamalara göre, Haziran ayından Ağustos’a kadar, yalnızca Bukidnon ve Agusan del Sur’da en az 160 hektar mahsul, askerlerin işgal ettiği köylerde çiftçilerin ekim alanlarına gitmelerine izin vermemesi sonucu heba oldu. Helikopterler ve uçaklarla dağların ve bölgenin rastgele bombalanması sonucu bir çok pirinç ve sebze ekim alanı tahrip oldu.

FKP/YHO-KOMB açıklamalarına “ODO alanlarında uygulanan gıda ambargolarının da açlığa neden olduğu” bilgisini ekledi. Bölge sakinleri kontrol noktalarında durduruluyor ve ordunun “aşırı” arz olarak gördüğü ürünlere el konuluyor.

FKP/YHO-KOMB toplam saldırıların  dokuzunu ODO’ların en ciddi şekilde hasar gördüğü yer olan Agusan del Sur’da ve beşini Bukidnon’da gerçekleştirdi. Ayrıca Misamis Oriental’da üç, Lanao del Norte’de iki ve Agusan del Norte’de bir saldırı gerçekleştirildi..

Saldırılar Filipin Ordusu’na bağlı 402. ve 403. Tugay’ların personelini hedef aldı. FKP/YHO-KOMB’a bağlı gerilla birimleri 12 Ağustos’ta Barangay San Rafael, Talakag, Bukidnon’da 1. SFB ve PNP-Bölgesi 10 birliklerine dört saldırı düzenledi. 29 Ekim’de Barangay San Vicente, Esperanza, Agusan del Sur’da bir Kızıl savaşçı kazayla diğer bir kızıl savaşçılar tarafından vuruldu.

Bu eylemlerde yedi Kızıl savaşçı hayatını kaybetti.

Kaynak:www.redspark.nu

Filipinler: Yeni Halk Ordusu Odaklanmış Askeri Operasyon Bölgelerinde Orduya 20 Saldırı Düzenledi

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin