Gökhan Güneş’in Özgürlüğü için Eylemler Sürüyor!

featured
service

İsmail Doğruer / Stuttgart

Bugünde (Pazartesi) AGİF in çağrısı ile AGİF; ATİK; YENİ KADIN, SKB ve Zusammen Kampfen temsilcilerinden oluşan bir grup aktivist Gökhan Güneş nerde? Tematiği ile  Stuttgart Başkonsolosluğu önünde 1 saat kadar protesto yaptılar. 

Türkiye, İstanbul’da 20 Ocak günü işyerine 50 m mesafede sivil polislerce kaçırılan Gökhan Güneş, Ailesi, arkadaşları ve avukatının tüm başvurularına karşın Savcılık ve Polis kurumlarınca hala gözaltında olduğu yada serbest bırakıldığı yönünde bir açıklama yapılmadı. 

AGİF adına yapılan konuşmada Türkiye’de Saray İktidarının Gökhan Güneş’ikaçırıp rehin alarak Sosyalist, Devrimci, Demokrat muhalefeti yoketmek için geçmiş dönemlerde sık sık başvurulan kaybetme silahına yeniden başvurma niyetini ortaya koyduğunu vurguladı. Boğaziçi üniversitesindeki öğrenci eylemleri ile yeni bir direniş odağının yaratılmak istenen sessizliğe ve karanlığa vurduğu darbeyi hazmedemeyen İktidarın Gökhan Güneş’le gözdağı vermeye ve devrimci gençliğin dinamiklerine uslu durmazsanız başınıza gelecekler var mesajı verdiğini belirtti.  

Devrimci mücadelenin tarihsel dersleri arasında kayıplara karşı mücadele önemli bir yer tutar. Cumartesi annelerinin evlatları, kardeşleri, eşleri için, sokaklara, meydanlara sığmayan eylemleri taa Arjantindeki beyaz başörtülü annelere uzanmış ve tüm dünyada yankısını bularak dayanışma destek eylemlerine yol açmıştı. Bu gerçeklerden bahseden vurgusu ile Avrupa Kadın Dayanışması adına hazırlanmış bir bildiriyi deklare eden Yeni Kadın temsilcisi konuşmasında, Avrupa Kadın Dayanışması olarak  Gökhan Güneş’in kaybedilmesine izin vermeyeceğiz. Cumartesi Annelerine, yeni gözü yaşlı anne, baba, bacı, kardeş, eş, evlat eklenmesine seyirci kalmayacağız. Gökhan Güneşi sağ geri istiyoruz  açıklaması ile desteklerini ifade etti. 

Haftasonu Cumartesi günü, Stuttgart Marstall Strasse de yine AGİF’in çağrısı ile gerçekleşen , Demokratik Kürt Toplum Merkezi, TJK-E, ATİK, Alınteri, Partizan, Die Linke adayı Aynur Karlıklı’nın da  destek verdiği eyleme, “Gökhan Güneş nerede“  mottosu ile basın açıklaması ve Stuttgart kent sakinlerine duyuru ve dayanışma çağrısı olarak devam etti.

Gökhan Güneş,in yaşam hakları, özgürlüğü, ailesinin mağdur edilmesi bir dikta rejiminin ve haris bir diktatörün saltanatı uğruna milyonlara, susmazsanız sustururuz anlamına gelen hukuksuz eylemleri kabul edilemez. Toplumsal yaşamın üretiminde devrimci bir işçi olarak yer alan Gökhan Güneş’in sağ olarak ailesine ve yaşamına kazanılması bu sürecin önemli bir mücadele halkasıdır.  Gökhan Güneş sağ olarak ailesine ve özgür yaşamına kavuşana kadar Avrupa nın heryerinde benzer protesto ve kampanyaların gündeme oturması bekleniyor.

Gökhan Güneş’in Özgürlüğü için Eylemler Sürüyor!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin