Hindistan’da Çiftçilerin Zaferi

featured
service

Ultra faşist Modi rejimi Hindistan köylülüğünün gerici tarım yasalarına karşı bir yıldan uzun süren direnişi sonucu geri adım atmak zorunda kaldı. Hindistan’da geniş alana yayılan direniş sürecinde kolluk güçleri her yolu deneyerek direnişi kırmak istedi. Köyl,lerden 700 kişi bu süreçte can verdi. Ancak buda direnişin pekişmesine ve yayılmasına yol açan bir başka faktördü. Bu defa Modi rejiminin direnci kırıldı ve yasaları geri çekmek zorunda kaldı.

Başbakan Narendra Modi’nin üç çiftlik yasasını yürürlükten kaldırmasıyla son bir yıldır yorulmak bilmeyen mücadelesi meyvelerini verdi.

Merkezi boyun eğmeye ve yasaları geri çekmeye zorlayan çiftçi mücadelesinin sadece onlar için değil, demokrasi için de büyük bir zafer olduğunu söylemek lazım. Eyalet Başbakanı Baş Bakan Arvind Kejriwal;

“Bugün Hindistan tarihinde altın bir gün. Bu gün, 15 Ağustos ve 26 Ocak gibi Hint tarihinin tarihçelerine altın harflerle yazılacak. Merkezi Hükümet sonunda çiftçilerin yorulmak bilmeyen mücadelesinin önünde eğilmek ve kara yasaları geri çekmek zorunda kaldı.” dedi.

“Çiftçiler tüm hükümetlere demokraside hükümetlerin her zaman halkı dinlemek zorunda kalacaklarını kanıtladılar. Sadece halkın iradesi hükmedecek. Herhangi bir parti veya lider olsun, kibriniz halkın önünde işe yaramayacaktır.” diye de ekledi.

İşçilerden kadınlara, zenaatçılardan, esnaflara kadar herkes çiftçilerin yanında mücadeleye katıldı. Pencap veya Uttar Pradeş, Bengal veya Kerala olsun, tüm ülke çiftçilerin yanında durdu. Bu yüzden tüm Hintlileri, hem ülkede hem de yurtdışında yaşayanları bir araya getirerek tarih yazdı.

“Dünya tarihinde bundan daha büyük ya da daha uzun bir hareket olmazdı. Milyonlarca insan sert güneş, yağmur ve soğukta barışçıl bir şekilde savaştı. Tüm sistem bu hareketi kırmak için elinden geleni yaptı; çiftçilere terörist dediler, Khalistanis dediler, onlara anti-uyruklu dediler.” dedi.

“Bugün, özgürlük savaşçıları gibi, çiftçiler de savaştı ve bu savaşı kazandı. Bir şey bana acı veriyor, 700’den fazla çiftçimiz bu harekette hayatını kaybetti. Bu yasalar daha önce geri çekilseydi bu önlenebilirdi; hayatları kurtarılabilirdi” diyerek şehitliklerinin ölümsüz olacağını söyledi.

Kaynak: thehindu.com

Hindistan’da Çiftçilerin Zaferi

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin