İSPANYA: Rapçi Pablo Hasel’in hapsedilmesine karşı yapılan mevcut şiddetli kitle gösterileri ne ifade ediyor?

featured
service

İspanyol devletinin gerici gazeteleri dün ve bugün rapçi Pablo Hasel’in dün sabah, Salı günü Mossos d’Esquadra tarafından tutuklandıktan sonra Lleida’daki Ponent cezaevine kaldırıldığını bildirdi. Audiencia Nacional tarafından terörü yüceltme ve krallığa hakaret suçlarından iki yıl dört ay on beş gün hapis cezasına çarptırıldı. Hapis cezasının bir sonucu olarak, dün akşam İspanya’nın diğer bölgelerinde çok sayıda protesto düzenlendi ve toplam 14 kişi tutuklandı ve 33 kişi yaralandı.

Elde ettiğimiz bilgilerden ve bazı Avrupa ülkelerinde bazı televizyon haber yayınlarında gösterilen görüntülerden, İspanya’nın farklı büyük şehirlerinde binlerce kişinin rapçi Pablo Hasel’in mahkumiyetini ve hapis cezasını protesto etmek ve savunmada gösteri yaptığını söyleyebiliriz. Fikir özgürlüğünün kullanılması, düşünülmüş olabileceği gibi, “anayasa ve hukuk” tarafından güvence altına alınmıştır. Ancak rapçi, burjuva diktatörlüğünün bu durumunu temsil eden çürümüş monarşiye, emperyalist devlete karşı bir sanatçı olarak mesleğini icra ederek, bu sömürü ve baskı düzenini temsil eden ve savunan bir sanatçı olarak görüşünü ifade ettiği için kınanmıştır. proletarya, halkların gerçek hapishanesi ve Üçüncü Dünya milletlerini ezen. İspanyol devletinin siyasi tutukluları lehine görüşünü ifade ettiği için de mahkum edildi; Açıkça ilerici bir konumda olan bir rapçi, bazı durumlarda Hindistan’daki Halk Savaşı’na desteğini ve Başkan Gonzalo’nun sağlığını ve yaşamını savunmasına duyduğu sempatiyi ifade etti.

Bu eski emperyalist devlet derin bir kriz içinde, devletin kendi hukuk düzeni tarafından sorumsuz kabul edilen kraldan tüm kurumları ve temsilcileri çürümüş durumda, Hükümet Başkanı, bakanlar, yargıçlar vb. . Bu devlet ve eski toplum şu anda tarihinin en kötü krizini yaşıyor, egemen sınıf tarafından kitlelerin sırtında büyük bir küstahlıkla boşaltılan bir ekonomik ve sağlık krizi ve en sefil soykırım, “ koronavirüs pandemisi”.

Ancak, İspanya’nın dört bir yanındaki binlerce insanın protestoları, Lenin’in söylediği şeyi bir kez daha kanıtlıyor: Her kriz, geçici durgunluk ve gerileme olasılığıyla birlikte gelir, ancak çelişkilerin keskinleşmesi ve çelişkilerin ortaya çıkmasını hızlandırarak gelişmenin hızlanması, her şey çürümüş, vs. Bu, tam da bu kitlesel gösteri, bu emperyalist ülkede daha önce bilinmeyen şiddetli protesto tarafından ifade edilen şeyi anlamaya hizmet ediyor.

Rapçinin hapsedilmesi vesilesiyle yapılan bu gösteriler, her krizin ilerici, faydalı özelliklerinden birini göstermektedir. Lenin’in dediği gibi, yeni ve daha iyi örgütlenme biçimlerinin zeminini açmaya, bu durumda Komünist Parti’nin yeniden kurulması görevini yerine getirmeye hizmet eder.

Mücadele tüm ülkeye ulaştı ve kitlelerin şiddetli tezahürlerine sahipti, bu zaten bir anormallik, önceki protestoların pasifizminde bir değişiklik vb. Bütün bunlar kitlelerin uyanışını, kitlelerin bir faaliyetini ve hareket tarzını gösteriyor. uzun zamandır görülmemiş. İspanya’da eşitsiz bir şekilde gelişen devrimci durumun gelişimini doğruluyor, yani en alttakiler istemiyor, tepedekiler yapamıyor: pandeminin ve önlemlerinin ağırlaştırdığı ekonomik kriz nedeniyle kitlelerin acı çekmesinin nesnel durumu. kitlelerin mücadeleleri tarafından tanınan ve kanla kazanılan özgürlükleri ve hakları daha da kısıtlayan ve kısıtlayan. Bu durumun bir ifadesi olarak kitlelerin olağanüstü faaliyeti gerçekleşiyor. Bu, bu somut gerçekliğin özgül koşullarına göre Partinin çalışmasında ilerlemek için muhteşem bir durumdur.

Kaynak: Dazibao Rojo

İSPANYA: Rapçi Pablo Hasel’in hapsedilmesine karşı yapılan mevcut şiddetli kitle gösterileri ne ifade ediyor?

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin