1. Haberler
 2. HABER ARŞIV2
 3. İzmir Kadın Platformu’ndan “Geçinemiyoruz” eylemi

İzmir Kadın Platformu’ndan “Geçinemiyoruz” eylemi

featured
service

İzmir Kadın Platformu, Karşıyaka’da “Geçinemiyoruz” diyerek eylem yaptı. Kadınlar 8 Mart’a yaptıkları çağrıdan sonra taleplerini sıraladı. Ardından faturalarını yaktı

İzmir Kadın Platformu’ndan “Geçinemiyoruz” eylemi: “8 Mart’ta da taleplerimizle yan yana gelecek, haklarımızı kazanmak için direnişi büyüteceğiz”
Fotoğraf: Berkcan Zengin

İzmir Kadın Platformu, Karşıyaka İZBAN önünde bir araya gelerek 8 Mart öncesi “Krizi biz yaratmadık, bedelini de ödemeyeceğiz” diyerek eylem yaptı.

İzmir Kadın Platformu, Karşıyaka’da açıklama yaparak faturalarını yaktı.

Açıklamada şunlar söylendi:

Bizler her gün daha da derinleşen ekonomik kriz koşulları altında hayatta kalmaya çalışan kadınlarız. Her gün evlerimizde, marketlerde, pazarda, tükettiğimiz enerjide hesap yapmaktan bıkıp usananlarız. Gıdadan, faturalara, hijyen ürünlerinden, sağlığa bütün temel ihtiyaçlara getirilen vergilerden, zamlardan bıktık usandık.

Bugün krizin, yoksulluğun, işsizliğin, güvencesizliğin yükünü bizim sırtımıza yıkan patriyarkal kapitalizme karşı ayağa kalkıyor hep birlikte bir kez daha sesleniyoruz. Geçinemiyoruz, artık yeter, inin sırtımızdan!

Bütün yetkileri elinde toplayan tek adam rejiminin bu ülkeye sunduğu tek gerçek kriz, yoksulluk, işsizlik ve faşizm. Bugün yaşadığımız kriz karşısında koruduğu, güvence verdiği ise bu ülke halkları değil, bir avuç sermayedar.

Geçtiğimiz aylarda döviz kurlarında yaşanan hareketlenmede birileri servetine servet katarken, bizler daha da yoksullaştık. Aldığımız maaşlar enflasyon karşısında eridi. Ülkenin bütün kaynaklarının peşkeş çekildiği şirketlerin zararı elektriğe, doğalgaza yapılan fahiş zamlarla bizlere kesildi.

Bu ağır ekonomik kriz kadın yoksulluğunu giderek katmerlendirdi. Pandemide birçoğumuz ya işten çıkarıldık ya da kötü ve güvencesiz çalışma koşullarında çalışmak zorunda bırakıldık. Kimimiz artan kira fiyatları yüzünden özgürleşmek üzere ayrıldığı evlere geri döndü, kimimizin şiddet gördüğü evlerden çıkma ihtimali yok edildi.

Bütün bunlar yaşanırken, çocuklar, kadınlar, LGBTİ+’lar istismara ve şiddete daha açık hale getirilirken Türkiye, İstanbul Sözleşmesi’nden çekildi. Şimdi de zaten çok sınırlı miktarlarda verilen nafaka hakkımız gasp edilmeye çalışılıyor.

Bizlerden evlerimizde oturup dişimizi sıkmamızı, olanla yetinmemizi, krizin faturasını ödememizi bekleyenlere sesleniyoruz: Hayatlarımız için, haklarımız için ne oturup dişimizi sıkacağız, ne de böyle yaşamaya razı geleceğiz.

Krize, yoksulluğa, güvencesizliğe, patriyarkal kapitalizme karşı isyanımızla, öfkemizle yan yana gelecek, yaşamak istediğimiz eşit, özgür, sömürüsüz bir dünya için mücadelemizden bir adım geri atmayacağız.

Ve her yıl olduğu gibi bu yıl 8 Mart’ta da taleplerimizle yan yana gelecek, haklarımızı kazanmak için direnişi büyüteceğiz.

Açıklamada talepler şöyle sıralandırıldı:

 • Gıdaya, elektriğe, doğalgaza, bebek bezinden hijyenik pede, en temel ihtiyaçlara yapılan zamlar geri alınsın. Vergiden muaf tutulsun.
 • Temel kamusal hizmetler paralı olmaktan çıkartılsın ve kadınların/LGBTİ+’ların ihtiyaçları dikkate alınarak genişletilsin.
 • Ülkenin bütün kaynaklarına çöken, bütün temel haklarımızı bize fahiş fiyatlarla satan şirketler kamulaştırılsın.
 • Kiralara üst sınır getirilsin. Ev işçisi kadınlar için babalarına, kocalarına bağlı olmaksızın sağlık sigortası yapılsın. Emeklilik hakkı tanınsın.
 • İşsiz kadınların, kayıt dışı ve göçmen kadınların hakları güvence altına alınsın!
 • Esnek ve güvencesiz çalıştırma ve kadınları işgücünün dışına atan ayrımcılık yasaklansın. Kadınların tam zamanlı, güvenceli ve insanca bir gelir sağlayan işlerde çalışabilmesine olanak veren istihdam politikaları üretilsin.
 • Eşdeğer işe eşit ücret istiyoruz. Çalışma koşullarındaki cinsiyetçilik ve her türlü ayrımcılık son bulsun.
 • Bakım işleri toplumsallaştırılsın. Yaygın yaşlı ve çocuk bakım merkezleri açılsın.
 • Kürtaj hakkı dahil, cinsel sağlık ve üreme sağlığı haklarımız güvence altına alınsın, erişilebilir ve ücretsiz olsun.
 • Boşanma durumlarında kadınlara konut ve geçim güvencesi sağlansın.
 • Nafaka hakkımız gasp edilemez. Nafaka miktarları insanca yaşamaya yetecek düzeye çekilsin.
 • Kadınları ve LGBTİ+ları erkek ve devlet şiddeti karşısında savunmasız bırakan yasal düzenlemeler iptal edilsin. İstanbul Sözleşmesi yeniden imzalansın, uygulansın.

Açıklamadan sonra kadınlar faturlarını yaktı.

Fotoğraf: Berkcan Zengin

Kaynak:sendika.org

İzmir Kadın Platformu’ndan “Geçinemiyoruz” eylemi

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin