Kıbrıs’ta İşgalin 48.yıllık gölgesinde seçimler

featured
service

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde gerçekleştirilen erken genel seçimde kesinleşmemiş ilk sonuçlara göre oyların %39,5’ini alan KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Başbakan Faiz Sucuoğlu’nun partisi, Türk milliyetçiliği çizgisindeki Ulusal Birlik Partisi (UBP) birinci oldu.

Katılım oranının %57,6 olduğu seçimde, merkez soldaki federasyon destekçisi Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) %32 oy oranıyla ikinci oldu. Merkez sağdaki Demokrat Parti (DP) %7,4, merkezdeki Halkın Partisi (HP) %6,6, muhafazakâr Yeniden Doğuş Partisi (YDP) %6,3 oranında oy aldı. Sol görüşlü Toplumcu Demokrasi Partisi ise %5’lik barajı aşamadı. 

KKTC seçim posterleri

Parlamentoda sandalyeler: Bu oranlara göre parlamentoda UBP 24, CTP 18, DP 3, HP 3 ve YDP 2 sandalyeye sahip oldu. Herhangi parti tek başına iktidar olacak çoğunluğa ulaşamazken ülkede UBP ile DP arasında yeni bir koalisyon kurulması bekleniyor.

TC’nin 1974 işgalinden bugüne fiilen bölünmüş ada da Kıbrıs’ı BM ve AB tarafından güvence altına alınmış Kıbrıslı Rumların yogun yaşadığı bölgelerde ki Kıbrıs Cumhuriyeti temsil ederken, işgal altındaki bölgede kurulan yapay bir devletçik olan KKTC’yi, BM de TC ve Azerbaycan dışında KKTC’yi hemen hemen hiç bir devletin tanımıyor oluşu bir tarafa klasik devlet işleyişiaçısındanda daha çok bir sömürge valiliği altındaki irice bir Kumar ve karapara aklama plantasyonuna benziyor.

Kıbrıs’ta İşgalin 48.yıllık gölgesinde seçimler

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin