Kışlada askere işkence: vücudunda sigara söndürüldü

featured
service

Haber Merkezi: Tekirdağ’da zorunlu askerlik yapan er Hasan Düdük, üstleri tarafından darp edilip, vücudunda sigara söndürüldü. İşkence nedeniyle birliğinden firar eden Düdük, psikolojik travma yaşıyor.

Türk ordusunda zorunlu askerlik yapan Mardinli Hasan Düdük, üstleri tarafından darp edilip, vücudunda sigara söndürüldü. Altı ay zorunlu askerlik yapmak üzere 1 Temmuz 2020 tarihinde Tekirdağ Çerkezköy’deki 3’üncü Zırhlı Tugay Komutanlığı’na teslim olan Hasan Düdük, 10 Kasım günü temizlik faaliyetine katılmadığı gerekçesiyle Uzman Çavuş R.K. tarafından darp edildi. 

Boynunda ve kolunda morluklar oluşan Düdük, 13 Kasım’da kışladan firar edip, yaklaşık 8 saat sonra birliğine geri döndü. Fakat kendisine yönelik kötü muamele ve tehditlerin devam etmesi üzerine 25 Kasım’da tekrar firar edip, geldiği memleketi Mardin’de şikayetçi oldu. 

ELİNDE SİGARA SÖNDÜRÜLDÜ

Mezopotamya Ajansına konuşan Düdük, askerlik yaptığı sırada psikolojik ve fiziksel şiddete maruz kaldığını dile getirerek, temizlik faaliyetine katılmadığı gerekçesiyle kendisini darp etmesine karşı çıktığı uzman çavuş R.K.’nin elinde sigara söndürdüğünü anlattı.

Darp raporu için götürüldüğü hastanede işkenceci uzman çavuşun doktoru sevk kağıdı vermemesi için ikaz ettiğini, sevk kağıdı çıkmasına rağmen bölük komutanının hastaneye gitmesine izin vermediğini söyledi. Düdük, ancak bir yolunu bularak Çerkezköy Devlet Hastanesi’nde gidip darp raporu aldığını belirtti.

BÖLÜK KOMUTANI TEHDİT ETTİ

İşkence sonrası “nöbette usulsüzlük” gerekçesiyle hakkında tutanak tutulduğunu dile getiren Düdük, darp raporu almasının ardından bölük komutanın “Eğer şikayetçi olursan askerliğini uzatırım. Sana en ağır yaptırımları uygularım. Ufacık bir hatanda sana tutanak tutarım” şeklinde tehditlerde bulunduğunu söyledi. 

FİRAR ETTİ, DÖNÜNCE YİNE DARP EDİLDİ

Yaşadıklarına dayanamayıp firar eden, sekiz saat sonra geri döndüğünde hakkında bu kez “firar” gerekçesiyle dava açıldığını söyleyen Düdük, askeri savcılıkta ifade vermeye götürüldüğünde yaşadıklarının tümünü anlattığı bir savunma hazırladığını, ancak darp edildiğini yazdığı için üstleri tarafından savunmasının yırtıldığını, ancak sözlü verdiği ifadesinde her şeyi savcıya anlattığını dile getirdi. Düdük, ifadesini değiştirmediği için başçavuş rütbesindeki bir başka asker tarafından darp edilip, ayak tırnağının kırıldığını ifade etti.

SIK SIK İNTİHAR VAKALARI YAŞANIYOR 

Kışlada olduğu sırada  iki askerin intihar girişiminde bulunduğunu da belirten Düdük, “Komutanların baskısı yüzünden tugayda sık sık intihar ve firar vakaları yaşanıyordu. İnsanlık dışı muamelelerde bulunuyorlar. Sürekli hakaret ediyorlar, aşağılayıcı kelimeler kullanıyorlar” dedi. 

Düdük, gördüğü baskı, hakaret ve tehditlerin devam etmesi üzerine askerliğinin bitmesine 26 gün kala 25 Kasım’da ikinci kez firar edip, memleketine döndü.

Gördüğü işkenceler nedeniyle psikolojisi bozulan, antidepresan ilaçlar kullanmaya başlayan Düdük, halen tehdit ve baskı altında olduğu için geceleri uyuyamadığını söyledi. Can güvenliği olmadığı için birliğine geri dönmeyeceğini dile getiren Düdük, “Beni sivil ölüme mahkum ettiler” diye ekledi. (ANF)

Kışlada askere işkence: vücudunda sigara söndürüldü

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin