Küresel teknoloji şirketleri Belarus rejimini ve Belarus ‘devrimini’ nasıl mümkün kılıyor?

featured
service

Maryia Sadouskaya-Komlach

Belarus’un başkenti Minsk’te Lukashenka’ya karşı protesto mitingi. Fotoğraf CC BY-SA 3.0: Homoatrox / Wikimedia Commons . Bazı hakları saklıdır.

Belaruslular, uzun süredir hükümdar olan Alyaksandr Lukashenka’yı polis şiddetine ve soğuğa göğüs gererek protesto etmeye devam ediyor. AB, Belaruslu yetkililere ve işletmelerine karşı üçüncü yaptırım paketini hazırlarken , Batı’nın özellikle belirli BT ürünlerinin arzını yasaklamayı düşünmek için daha fazla ekonomik baskı uygulaması talepleri artıyor.

Bu tür yaptırımlar gerçekten işe yarayabilir mi? Ülkenin tedarik zincirlerini Batı’dan ayırmanın kolay bir başarı olmayacağı doğru. Ancak günümüzün küreselleşen dünyasında, alternatif seçenek sıkıntısı yok.

Bankacılık yasağı 

En önemli mücadelelerden biri, Belarus’u küresel bankacılık iletişim ağı olan SWIFT’den ayırmaktır.

Bu ay, hapisteki cumhurbaşkanlığından ümitli Viktar Babaryka ekibinin başlattığı çevrimiçi bir platform olan Golos (“Ses”), Belarusluları SWIFT’ten hariç tutmayı destekleyip desteklemeyeceklerini sordu. Ankete katılan 400.000’den fazla kişinin yüzde 64’ü önlemi destekledi .

SWIFT resmi bir AB kurumu olmayabilir, ancak Belçika merkezli bir kooperatif olarak AB kurallarına ve düzenlemelerine uymak zorundadır. SWIFT, 2012’de İran’a yaptığı gibi Beyaz Rusya’nın bağlantısını kesmesi talimatı verilirse, Belarus muhalefetinin Lukashenka rejimi üzerinde daha fazla ekonomik baskı talebini etkin bir şekilde destekleyecektir .

Lukashenka, Belarus’u SWIFT’den ayırma tehditlerinin en az bir kez başarılı olduğunu kabul etti. Onun röportajındaBelaruslu lider, 9 Ağustos seçimlerinden sadece üç gün önce Ukraynalı web sitesi GordonUA için AB’nin Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana ile 2009 yılındaki görüşmesini anlattı. “Abhazya ve Güney Osetya’nın egemenliğini tanırsak ne olacağını sordum… O bu soruya hazırdı. Bir not defteri çıkardı ve şunları listelemeye başladı: ‘Sayın Cumhurbaşkanı, Beyaz Rusya’nın SWIFT işlemleriyle bağlantısı derhal kesilecekti. Yaptırımların en ciddisi buydu ”diye hatırlıyor Lukashenka. Belarus lideri, Rusya’nın Belarus’a bu tür kayıpları telafi etmek için herhangi bir teminat vermediğini, Gürcistan’daki iki ayrılık bölgesinin hiçbir zaman Minsk tarafından resmen tanınmadığını iddia etti.

Son protestolar sırasında fikir bir kez daha ilgi gördü. 10 Kasım günü, Nikolai Khalezin, muhalif Belarus Free Tiyatrosu’nun müdürü belirtti Batı gerektiğini SWIFT dan Belarus ayırın #BY_help crowdfunding kampanyası yoluyla toplanan olmuştu baskı görmüş mağdurların para dondurmak için yetkililerin kararına bir tepki olarak.

“Bugün Lukashenka’nın gücü, güvenlik güçlerinin açgözlülüğüne, devlet görevlilerinin korkaklığına ve nüfusun bir kısmının kararsızlığına dayanmaktadır … Uluslararası toplumdan gelen herhangi bir önemli baskı, iktidar piramidi tarafından diktatörlüğün temelleri için bir zayıflık olarak algılanmaktadır” , GlobalVoices ile yaptığı röportajda Khalezin’i açıkladı. “Bu önlemler, diktatörlüğü güvenlik güçlerine ve devlet görevlilerine ücret ödeyecek kaynaklardan mahrum bırakıyor”.

Belarus muhalefetindeki pek çok kişi bu umutları paylaşıyor gibi görünüyor. Kasım ayında muhalefet cumhurbaşkanı adayı Sviatlana Tsikhanouskaya bu çağrıları tekrarladı .

Lukashenka, Belarus’un SWIFT ile bağlantısının kesilmesi çağrısında bulunanların “ülkeyi yok etmek” istediklerini iddia ederek öfkelendi .

Ancak daha sonra hükümet yanlısı çizgi değişti ve böyle bir hareketin önemini küçümsemeye çalıştı.

Nasha Niva gazetesine göre, Kasım ayının sonlarında Belarus Ulusal Bankası, özel bankalara, Rusya tarafından işletilen Hizmet Bürosu SPFS sistemine mümkün olan en kısa sürede bağlanmalarını isteyen bir mektup gönderdi . Bu, AB ve ABD, SWIFT’i Beyaz Rusya’nın bağlantısını kesmeye ikna edebilse bile, tüm büyük ödemelerin Rus bankaları üzerinden yönlendirileceği anlamına gelir.

Ardından 4 Aralık’ta hükümet yanlısı analist Pyotr Piatrouski devlet haber ajansı BELTA’ya şunları söyledi : “Belarus’un yaptırımlarla tehdit edildiği 1990’lardan bu yana ülke kendi yerel bankacılık sistemini, Belkart’ı yarattı. Ayrıca Rus sistemine bağlıyız. Çin sistemine bağlıyız. Şu anda, SWIFT’in parasal işlemleri etkinleştirme konusunda tekeli yok. “

Piatrouski aynı röportajda, “Öte yandan Belarus’un SWIFT ile olan bağlantısının kesilmesi Belarus radikal muhalefetine çok güçlü bir darbe getirecek… çünkü muhalefet banka kartlarıyla fon alamayacak” dedi.

Golos platformu, “Rusya’nın kendi SWIFT bağlantısının kesilmesi için bir yedek olarak oluşturulan Rus sisteminin yardımcı olmayacağını” belirterek bu argümanları reddediyor. Ticari tarafların bankaları buna bağlı değilken, SPFS hizmeti yalnızca Rus rublesi cinsinden işlemlere izin veriyor , ithalat ve ihracatın bağlantı kesilmesi durumunda duracağını öngören açıklamayı okuyor .

Bir teknoloji ambargosu

Belarus hükümeti tarafından kullanılan teknolojiye erişimi sınırlamaya yönelik önceki girişimler çok başarılı olmamıştır. 2011 yılında AB , Aralık 2010 cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra protestoculara yönelik şiddete tepki olarak iç baskı için kullanılabilecek her türlü silah ve teçhizata ambargo koydu . ABD ayrıca, bir dizi Belarus yetkilisi ve kuruluşuyla ekonomik ilişkileri yasakladı , ancak 2019 yılına kadar ilişkilerin normalleşmesi umuduyla bazı yaptırımlar kaldırıldı veya donduruldu.

Bu çabalara rağmen 2020 yaz ve sonbaharında Minsk sokaklarında protestoculara karşı kullanılan sersemletici el bombaları Çek menşeli idi . Muhtemelen 2011 ambargosundan önce satın alınmış olsalar da , Belarus’ta düzinelerce bağımsız web sitesine erişimi sınırlamak için kullanılan DPI (Deep Packet Inspection) teknolojisi çağdaş tasarımın bir ürünüdür. Mayıs 2020 gibi yakın bir tarihte temsilcileri Belarus yetkililerine teknoloji sergileyen ABD’ye ait Kanadalı şirket Sandvine tarafından geliştirildi .

Bloomberg tarafından yapılan bir soruşturma ve uluslararası protestoların ardından şirket, iç etik kurallarını yeniden gözden geçirdi ve Minsk ile anlaşmayı sona erdirdi. Sandvine, anlaşmayı sona erdirerek, ülkeye giren ve çıkan tüm internet verilerini yöneten devlet kontrolündeki Ulusal Trafik Değişim Merkezi tarafından kullanılan ekipmanı için yazılım güncellemeleri ve teknik yardım sağlamayı durduracağını söyledi. Ancak bu, ekipmanın çalışmayı bırakacağı ve kısa vadede hala kullanılabilir olacağı anlamına gelmiyor ” dedi. Eylül 2020’de şirketin bir sözcüsü Bloomberg’e söyledi.

Bu iki örnek buzdağının sadece bir ucu.

Belarus diasporasının San Francisco’daki temsilcileri tarafından Global Voices’a verilen bir basın açıklamasına göre, işbirliğinin gerçek kapsamı çok daha yüksek olabilir. Bu Belaruslular, Belarus hükümeti ile bağlantıları nedeniyle Silikon Vadisi şirketlerinin ofislerinin önünde protesto ediyorlar. Seagate Technology, Kingston Technology, IBM’in yan kuruluşu Red Hat yazılımı, SAP SE, VMware Inc, Oracle Corporation, Broadcom Inc, Supermicro, Intel, NVIDIA ve diğerleri dahil olmak üzere 20’den fazla lider küresel BT şirketinin Belarus yetkililerine teknoloji sağladığını iddia ediyorlar . Bu şirketlerin bazı ürünlerinden bahsedenler ( VMWare , Seagate ve Oracle gibi ) gerçekten de eyaletin ihale portalında bulunabilir.

Batı donanımı ve yazılımı, Belarus devlet kurumlarının çoğunun dijital sistemlerine güç sağlamak için kullanılırken, bazılarının baskıya diğerlerinden daha derinden dahil olduğunu belirtmek önemlidir.

“San Jose, California merkezli bir bilgi teknolojisi şirketi olan Supermicro, geçtiğimiz günlerde Belarus KGB ile 100 bin dolarlık ekipman temini için bir ihale kazandı . 24 Kasım protestosunun bir olay açıklaması , ihaleden önce, San Francisco Körfez Bölgesi’ndeki Belarus topluluğu onlara Belarus’taki durum hakkında bir mektup göndererek ihaleyi durdurmalarını istedi ” dedi.

Supermicro henüz halka açık bir yanıt yayınlamadı. Kesin olarak bilinemese de, Supermicro sunucularının ülkenin yerel güvenlik servisinin verilerini depolamasına yardımcı olması makul.

Ancak baskıcı bir rejime teknoloji ihracatını durdurmak o kadar kolay olmayacaktır. Gerçekte, resmi Belarus devlet ihaleleri web sitesine göre, Supermicro’nun sunucuları özel Belarus şirketi MAP INFO aracılığıyla KGB’ye sağlanacak . Kağıt üzerinde, Amerikan şirketi Belarus KGB’sini desteklemeyecekti. Uygulamada bundan kaçınmak için, Supermicro ekipmanlarını Belarus’taki özel şirketlere satmayı bırakacaktı. Bunun için Eylül 2020 ihale – Aynı Cumhurbaşkanlığı İdaresi Bilgi ve Analitik Merkezi tarafından kullanılan sunucular için Vmware lisans yazılım hakkında söylenebilir kazanıldı özel Belarus şirketi Kvadrosoft tarafından.

ABD şirketleri Belaruslu özel muadilleriyle işbirliğini durdursa bile, bu yeterli olmayabilir. Belarus pazarının küçük boyutu göz önüne alındığında, Rus özel ve devlet tedarikçileri oyuna girebilir.

Julia Korosteleva, “İç kaynakların kıtlığı ve ticaret açığını finanse etmek ve dış borca ​​hizmet etmek için dış finansmana olan yüksek bağımlılık göz önüne alındığında, sermaye akışlarına getirilen herhangi bir kısıtlama ekonomik durumu önemli ölçüde bozabilir ve Belarus’u Rusya’nın finansmanına daha bağımlı hale getirebilir”, dedi onu incelemek 2012’de Avrupa Eylem Dış Servisi tarafından yayınlanan Beyaz rusya hedefleyen yaptırımlar etkinliklerini,.

Sekiz yıl sonra, durum böyle kalır. Tedarik zincirleri söz konusu olduğunda da doğrudur. Rusya veya Kazakistan ile yakın ekonomik bağların yanı sıra Çin ile artan ilişkiler (ve ona bağımlılık), Minsk’e Batı tarafından reddedilen her türlü ekipman veya malı satın alması için başka bir fırsat sağlayacaktır.

Daha da önemlisi, açık kaynaklı teknolojiler birçok amaç için de kullanılabilir ve hiçbir maliyeti yoktur. Avusturyalı cep telefonu operatörü A1’in davasında, bunlar zaten sadece sansürü atlatmak için değil, aynı zamanda bunu mümkün kılmak için de kullanılıyor.

Belarus yetkilileri, hararetli protestolar sırasında Minsk genelinde mobil internet erişimini kapatmaya çalıştıklarında, A1 taleplerini kabul ediyor gibi görünüyordu. Şirket daha sonra Avusturya basınının incelemesine girdi . Quirum Medya Vakfı’na göre, A1’in Belarus yan kuruluşu , bu bağımsız medyaya ve hükümeti rahatsız eden diğer web sitelerine erişimi filtrelemek için yaygın olarak bulunan bu Squid yazılımını kullandı .

DEVAMINI OKU: Belarus binlerce seçim sonuçlarını protesto ederken interneti kapattı

Belarus, Rusya ve Kazakistan konusunda geniş deneyime sahip Belaruslu dijital güvenlik analisti ve danışmanı Vadzim Loseu, “Squid sadece güçlü bir bilgisayara yüklenebilen ücretsiz açık kodlu bir yazılımdır” dedi. “Lisansı, yazılım ürününü internet filtrelemesi için kullanma konusunda herhangi bir sınırlama içermez”.

A1, görünüşe göre, internet kapatmalarını zorlamanın Belarus’ta iş yapmanın bedeli olduğunu öne sürdü. Onun cevap olarak açık mektup KeepItOn koalisyonu, internet kapatmalar karşı kampanyalar bir STK, sağlayıcı ifade : “internet hizmetlerine erişim sınırlaması şirket ve müşterilerinin ilgi aykırı olduğu açıktır. Ancak A1 Telekom Avusturya Grupları, faaliyet gösterdiği her ülkede yerel yasama ve normatif kurallara uymakla yükümlüdür ”.

Ayrıca Belarus’un küçük bir pazar olmasına rağmen canlı ve saygın bir yerli BT sektörüne sahip olduğunu hatırlamakta fayda var. Bazı Belarus şirketleri, kendilerini Belarus rejimiyle bağları olmakla suçlayan agresif çevrimiçi kampanyalarla karşılaştıklarından şikayet ediyor. Örneğin, bu sonbaharda, muhalefetin yönetimindeki birkaç sosyal medya kanalı, Synesis’i polise Kipod yazılımı aracılığıyla yüz tanıma teknolojileri sağlamakla suçladı . Onun savunmasında, şirket açıkladı onun kameralar Minsk’in metro ve tren istasyonlarına sadece mevcut ve sadece sosyal medya kullanıcıları spekülasyonlar olarak protestoların yüklenen görüntülerinden, mevcut veritabanından belirli yüzleri tanıyabileceği Onliner.by için.

Sınır tanımayan otokrasi mi?

Sonunda kesin olan bir şey var: Belarus, teknolojiler ve tedarikler daha az erişilebilir hale gelirse zarar görecek kadar küreselleşti, ancak aynı zamanda kendisini Doğu’daki daha büyük pazarlara yeniden yönlendirebilecek kadar küreselleşti. Belirli açık kaynaklı ürünler ve kendi BT sektörünün potansiyeli de herhangi bir tek taraflı yaptırımın etkinliğini karmaşıklaştırabilir. Peki ne yapılabilir?

Batılı hükümetler ve şirketler tarafından daha verimli bir yaklaşım, teknolojileri Belarus’a genişletmek ve onları daha erişilebilir kılmak olabilir. BT sektöründe takip edecekleri iyi örnekleri zaten var: Ağustos 2020’de, Telegram mesajlaşma platformu ve güvenli VPN sağlayıcıları, sansür önleme araçları kullanarak ve ücretsiz trafik sağlayarak Belarusluları toplam kesintiden kurtardı . Polonya ve Beyaz Rusya merkezli yayıncı Euroradio , internetin kapanması sırasında haber bültenlerine cep telefonu tabanlı bir ücretsiz erişim hattı başlatmak için mobil teknolojiyi de kullandı .

“2020’de teknoloji dağıtımına sınırlamalar getirmek, Belarus yazılım ve donanım pazarının birbirine bağlı olması nedeniyle büyük olasılıkla imkansız olacaktır. Bu pazarda birçok şirket var ve Sandvine ayrılırsa yarın başkası onun yerini alabilir ”, diye bitirdi dijital güvenlik analisti Vadzim Loseu. “Genel olarak, sansür ve internet filtrelemenin sorumluluğu, bu araçları uygulayan eyaletlere veya diğer taraflara aittir. Komşunuz kedisini ayakkabıyla dövmeye devam ederse, ayakkabı üreticileri ve tedarikçileri ile istediğiniz kadar konuşabilirsiniz, ancak kediyi kimin dövdüğünü hatırlamak yine de önemlidir. “

Kaynak:https://globalvoices.org

Küresel teknoloji şirketleri Belarus rejimini ve Belarus ‘devrimini’ nasıl mümkün kılıyor?

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin