MLKP gerillası Ulaş Alankuş Gazi Mezarlığında toprağa verildi

featured
service

Haber Merkezi: Ağrı’da çıkan çatışmada yaşamını yitiren Ulaş Alankuş’un Gazi Mahallesi’nde düzenlenmek istenen cenazesine polis saldırdı. Çok sayıda kişiyi gözaltına alan polis halkın mezarlığa girmesine izin vermedi. Ulaş Alankuş aile tarafından defnedildi.

Ağrı’da çıkan çatışmada şehit düşen MLKP ve HBDH gerillası Ulaş Alankuş’un cenazesi öğlen saatlerinde Gazi Mahallesi’ne getirildi. Aileyi cenaze aracından indiren polis cenazeyi kaçırdı. Cemevi, İsmetpaşa Caddesini ve Gazi Mezarlığı girişini ablukaya alan polis, Alankuş’un defni sırasında aile dışında kimseyi mezarlığa almadı.

POLİS: VALİLİĞİN KARARINI TANIMIYORUM

Cemevinin sokağını saatlerce ablukaya alan polis kitlenin mezarlığa gidişine izin vermeyeceğini söyledi. Cemevi yöneticileri ile ailenin avukatları polisle yaptıkları görüşmede, polis amiri İstanbul Valiliği’nin yasaklama kararı olduğunu iddia ederken Ezilenlerin Hukuk Bürosu yaptığı sosyal medya paylaşımında ortada bir karar olmadığına dikkat çekti. Polis valilik yasak kararı olduğunu öne sürerek cemevi ve mezarlıkta tören yaptırmayacağını söyledi. Mezarlığa aile dışında kimsenin girmesine izin vermeyeceğini de söyleyen polis, kitleyi ablukaya aldı.

Cemevindeki kitlenin mezarlığa giderek Ulaş Alankuş’un cenaze törenine katılması polis barikatıyla engellenmeye çalışıldı.

HDP Milletvekili Musa Piroğlu, ESP Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş, SGDF Eşbaşkanı Okan Danacı ve HDP’lilerin ise mezarlık girişinde bekletildi. Basın emekçileri ve mezarlık girişinde bekleyenlerin mezarlığa girişine izin verilmedi. Polis Gazi Mezarlığı girişi ve mezarlığa giden cadde boyunca barikatlar oluştururken, kitle mezarlık girişinde toplandı.

GAZİ CEMEVİ’NDE ABLUKA VE GÖZALTI

Gazi Cemevi’nde toplanan ve mezarlığa gitmelerine izin verilmeyen kitle “Ulaş Alankuş ölümsüzdür”, “Yaşasın devrim ve sosyalizm” sloganlarıyla polis barikatlarıyla önlerinin kesilmesine tepki gösterdi.

Aralarında ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü, HDP İzmir İl Eşbaşkanı Çınar Altan’ın bulunduğu kitleye saldıran polis bekleyenleri gözaltına aldı. Gözaltı saldırısına tepki gösterenler “Emekçi Gazi halkı. Biz burada cenazemizi defnetmek istedik. Veda hakkı bile tanımayan bir zihniyetle karşı karşıyayız. Cenazemizi kaçırdılar” sözleriyle halka seslendi. Halk alkışlarla destek verdi.

Kaynak: Etha

MLKP gerillası Ulaş Alankuş Gazi Mezarlığında toprağa verildi
Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin