Peru Apurımac’da Gerilla Peru Ordusunu Vurdu

featured
service

PCP, Halk Savaşının 3. aşamasında olduğu Apurimac ta Gerilla saldırılarına bir yenisini daha ekledi.

Aynı Gerilla Bölgesinde Gerillalar 29 Ekim 2020 saldırısında da ordu-polis görev gücü COIEC’in bir biriminin pusuya düşürmesi, ve iki ikisini öldürmesi ve yaralamasından sonra(2) ki bir başka başarılı eylemi bu defa Nehir kontrol operasyonlarını yürütmek için diğer üç gemi ile birlikte Hovercraft tipi bir gemide bulunan Deniz Subayı Gustavo Manuel Valladares Neyra öldü.  Saldırı sırasında yaralanan üç asker Edgar Elescano de la Cruz, Brayan Ahuanari Usquiano ve Roberto Carlos Chero Galeano hastaneye kaldırıldı.https://www.youtube.com/embed/0M5ptVGpbSU?feature=oembed

Apurimac Nehri’nde gezinirken, nehrin sol yakasında Puerto Palmeras’ın yakınında balıkçı teknesi görünümünde bir tekne den açılan ateş sonucu çıkan çatışmada Mantanaro üssünden Denizcileri vuran PCP(Sendero Luminoso)ya ait Gerillalar gecenin karanlığından yararlanarak izlerini kaybettirdikleri bildirildi. Bu saldırıdan sonra Ordu tarafından yapılan açıklamaya göre Peru Ordusunun Mantanoro askeri üssü stratejik öneminden dolayı Gerilla güçlerinin saldırıları ve baskılaması altında.(1)

Başkan Gonzalo’nun yakalanmasından sonra peşpeşe önderlik düzeyinde kayıplar veren Peru Komünist Partisi, Camarada Feliciano önderliğinde Halk Savaşının 2. evresini devam ettirdi. Bu süreçlerde de MKSB Sekreteri düzeyinde 2 üyesini yitirdi. (Camarada Feliciano ve 2012 de bir diğer Genel Sekreteri Camarada Artemio) Bu süreçlerde Ayacucho ve Huavancelica da Hullaga Vadisinde uğradığı ağır kayıplar ve yenilgilere karşın. Yıllar içinde yaralarını sardığı ve PKP önemli bir gerilla gücü ile dağlarda ve Peru ormanlarında halen askeri harekatlar yapabilme yeteneklerini koruduğu ve geliştirdiği Peru devleti ve Ordu yetkililerince belirtiliyor. Bölgede 52 askeri üs te yaklaşık 10.000 devlet gücüne karşın 450 civarında bir gerilla gücünün aktif olduğu vurgulanıyor.

”An overwhelming military presence in the region — the VRAEM currently has 52 bases and between 8,000 to 10,000 troops — has been unable to root out the rebel group, which has kept itself going by securing shipments of cocaine.

Some 450 members of the Shining Path continue to control several strategic drug trafficking territories in the region, according to information provided to InSight Crime by Peru’s Counter-Terrorism Directorate (Dirección Contra el Terrorismo – DIRCOTE).”

Kaynaklar:

(1) https://peru21.pe/peru (Actualizado el 21/12/2020 08:09 p.m.)

(2)www.insightcri/news (Sergio Saffón -SEPTEMBER 4, 2020)

(3)https://rpp.pe/peru/actualidad/vraem-dos-muertos-tras-enfrentamiento-entre-fuerzas-del?ref=rpp

(4)https://larepublica.pe/politica/400413-abimael-los-del-vrae-son-mercenarios/

Kaynak:Maoist Forum

Peru Apurımac’da Gerilla Peru Ordusunu Vurdu

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin