1. Haberler
  2. HABER ARŞIV2
  3. Rusya’da halk sokakta: Bu savaş Putin’in savaşı Rusyalıların değil

Rusya’da halk sokakta: Bu savaş Putin’in savaşı Rusyalıların değil

featured
service

Rusya’da savaş karşıtı gösteriler 44 kentte binlerce insanı sokağa çıkarırken, eylemlerde gözaltına alınanların sayısı ise 2 bine yaklaştı. Halk, bu savaşın Rusyalıların değil, Putin’in savaşı olduğunu söyledi.

25 Şubat 2022 12:18

Manşet Resimleri

Paylaş

TwitterFacebook

Vladimir Putin’in Perşembe günü başlattığı Ukrayna işgalinde insani kayıplar yükseliyor: Ukrayna Sağlık Bakanı Oleh Lyaşko  dün gece yaptığı açıklamada sabahtan beri 57 insanın öldürüldüğü ve 169 insanın yaralandığını bildirdi.

Savaş büyük insani kayıplarla ikinci gününe girerken Rusya’nın kanaat önderleri, gazeteciler, ve kamuya mal olmuş şahsiyetler savaşa karşı sokaklara çıktı.

Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı “özel operasyon” sürerken savaş karşıtları Rusya’da Savaşa Hayır (Нет Войне) sloganlarıyla sokaklara çıkarak Putin’in Ukrayna işgalini “vahşet” olarak niteledi.

Ülkede sanatçılar, gazeteciler, bilim insanları imza kampanyası başlatarak “Savaşı durdurun” çağrısı yaptı. Moskova, St Petersburg, Krasnodar, Ekaterinburg kentleri başta olmak üzere ülkede dün başlayan savaş karşıtı eylemlerde gözaltına alınanların sayısının ise 2 bine yaklaştığı duyuruldu.

Savaş karşıtı bildiriler çoğalıyor

Rusya’nın dün Ukrayna’ya yönelik askeri harekatı başlatmasının ardından bir dizi Rus aktivist sosyal medyadan insanları sokaklara çağırmaya devam ediyor. Ülkede insan hakları savunucusu Lev Ponomavyov tarafından başlatılan bir imza kampanyası birkaç saat içinde 150 bin imzaya ulaşırken sosyal medya platformu Telegram’da yayılmaya devam eden bildiriye imzalar halihazırda 300 bine ulaştı. Ayrıca ülkede 250’den fazla gazeteci, Ukrayna’ya saldırıyı kınayan bir açık mektup yayımladı, yüzlerce bilim insanı ve 194 belediye meclis üyesi de “Savaşa hayır” başlıklı mektuba destek verdiğini açıkladı.

Dakikalar içinde tutuklandılar

Ancak ülkede savaş karşıtı aktivistlere yönelik baskı artıyor. Moskova’da yaşayan Marina Litvinovitch isimli bir aktivist sosyal medya hesabından “Evimden çıkarken gözaltına alındım” şeklinde bir mesaj paylaştı. Reuters haber ajansı bilginin doğrulandığını duyurdu.

İngiliz The Daily Telegraph gazetesi de 48 yaşındaki iç mimar Mikhail Leipunsky’nin Puşkin Meydanı’nda savaş karşıtı pankart açması üzerine dakikalar içinde tutuklandığını yazdı. Leipunsky’nin “Bu benim tek protesto şeklim. Bu insanlar beni temsil etmiyor ve benim adıma karar veriyor. Bu bana kendimi çok çaresiz hissettiriyor” dediği aktarıldı. Batı basınında, Moskova sokaklarında halkın Ukrayna’yla bir savaşa “hevesli olmadığı” vurgusu da yer aldı.

Devlet tiyatro sanatçısı istifa etti

Moskova’da devlet tarafından finanse edilen bir tiyatronun yönetmeni Yelena Kovalskaya, Facebook’ta “Bir katil için çalışıp ondan para almak imkansız” diyerek işinden ayrıldığını duyurdu. “Şu anda birçoğunuzun Vladimir Putin’in dost canlısı Ukrayna ülkesine saldırısı karşısında çaresizlik ve utanç hissettiğinizi biliyorum” ifadelerini kullandı.

İnsan hakları aktivisti Marina Litvinovich de Facebook’ta bir video açıklamasında kitlesel protesto çağrısında bulundu: “Biz Rus halkı, Putin’in başlattığı savaşa karşıyız. Bu savaşı desteklemiyoruz, bizim adımıza yürütülmüyor.”

Gözaltına alınan eylemci: Putin’i tutuklayın

Batı basınına konuşan eylemci Ruslar ise ciddi baskı altında olduklarını söylüyor. 23 yaşındaki eylemci Anastasia Nestulya, “Şoktayım. Akrabalarım ve sevdiklerim Ukrayna’da yaşıyor” tepkisi verdi. 27 yaşındaki Svetlana Volkova da “Yetkililerin çıldırdığını hissediyorum” dedi. Paylaşılan görüntülerde de Moskova’da bir adamın üç polis tarafından sürüklenerek götürülürken “Kiminle kavga ediyorsunuz? Putin’i tutuklayın” dediği görüldü.

Ünlü muhalif cezaevinden seslendi

Ülkedeki Batı destekli “ünlü” muhalif Aleksey Navalni de cezaevinden Ukrayna’ya destek açıklamaları yapıyor. Navalni’nin televizyon kanalı Dozhd tarafından yayınlanan videoda “Bu savaşa karşıyım. Rusya ile Ukrayna arasındaki bu savaş, hırsızlıklarını örtbas etmek ve dikkatlerini ülke içindeki sorunlardan başka yöne çekmek için başlatıldı” açıklaması yaptı.

Spor gazetesi: Futbolun sırası değil

Öte yandan ülkede sportif faaliyetler yürütenler de savaş karşıtı kampanyaya katıldı. Rus spor gazetesi Sovyetskiy Sport bugün ilk sayfasını “Futbolla uğraşmanın sırası değil” başlığıyla yayımladı. Uluslararası spor konfederasyonu UEFA da Rusya’nın spor müsabakalarından men edilmesi talebini görüşmek için bugün bir toplantı gerçekleştirecek. UEFA’dan dün yapılan açıklamada, “Ukrayna’daki futbol camiasının yanındayız. UEFA İcra Kurulu tarafından alınacak kararlar yarın açıklanacaktır” denilmişti.

Rapçi Miron Fyodorov: “İnsanlar ölürken sizi eğlendiremem.” 

Rusya’nın en popüler eğlence sunucusu Ivan Urgant, Instagram’da yayınladığı mesajda “Korku ve acı. Savaşa HAYIR.” sözlerine yer verdi. 

Oxxxymiron sahne adını kullanan popüler rapçi Miron Fyodorov, sosyal medya platformunda bir video mesajıyla hayranlarına seslendi. “Ukrayna’ya Rus füzeleri yağarken, Kiev sakinleri bodrumlarda ve metroda saklanmak zorunda kalırken, insanlar ölürken sizi eğlendiremem” dedi.

Kremlin’in uzun süredir dizginlemeye çalıştığı ancak büyük ölçüde hükümet müdahalesinden uzak kalan Twitter ve Facebook’ta #notowarwithUkraine ve #Iwontbesilent hashtag’leri trend oldu.

Pop yıldızları, televizyon talk-show sunucuları ve film yönetmenleri de savaşı protesto  için Instagram hesaplarına siyah kareler koyuyor. .

Eski cumhurbaşkanı adaylarından sosyalist Ksenia Sobçak, “Biz Ruslar bugünün sonuçlarıyla daha uzun yıllar uğraşacağız” diye yazdı.

30 bağımsız medya kuruluşu: “Rus liderliğinin başlattığı katliama karşıyız”

Ardından, 30 bağımsız Rus medya kuruluşunun oluşturduğu bir koalisyon, “Rus liderliğinin başlattığı katliama” karşı çıktığını açıkladı.

Syndicate-100 koalisyonu, “Henüz elimizde fırsat varken olan biteni dürüstçe aktarmaya söz veriyoruz” dedi: “Saldırıya direnen Ukrayna halkına ve şu anda militarist çılgınlığa direnmeye çalışan Rusya’daki herkese direnme gücü diliyoruz.” 

Devletin 2021 sonunda tasfiye kararı aldığı insan hakları kuruluşu Memorial de savaşın “Rus tarihinde utanç verici bir sayfa” olacağını söyledi.

Bilim insanları: “Rusya kendisini izolasyona ve haydut devletliğe mahkum etti”

150’den fazla Rus bilim insanı ve gazeteci, Ukrayna’daki “haksız ve açıkçası anlamsız” Rus askeri harekâtına karşı açık bir mektup imzaladı.

TrV-Nauka bilimsel haber sitesinde yayınlanan mektubun imzacıları, “Rusya, savaşı başlatarak kendisini uluslararası izolasyona ve haydut bir devlet konumuna mahkum etti” dedi.

“Bu, biz bilim adamlarının artık işimizi düzgün yapamayacağımız anlamına geliyor… Rusya’nın dünyadan izolasyonu, ülkemizi  kültürel ve teknolojik açıdan daha geriye götürecektir. “

Belediye Meclisi üyeleri: “Bu eşi görülmemiş bir vahşet ve hiçbir gerekçesi olamaz”

Rusya kentlerinden 150’yi aşkın belediye meclis üyesi Ukrayna’ya yönelik ölümcül saldırıyı kınayan bir açık mektup imzaladı.

Yerel milletvekilleri, “Bu eşi görülmemiş bir vahşettir ve hiçbir gerekçesi olamaz.” dediler ve “Rusya vatandaşlarının Putin’e  böyle bir yetki vermediğine inanıyoruz” diye eklediler. “Rusya’da iyi bir yaşam için umutlar gözlerimizin önünde parçalanıyor.”

Kaynak:siyasihaber6.org

Rusya’da halk sokakta: Bu savaş Putin’in savaşı Rusyalıların değil

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin