Sağcı terör saldırısı anısına 90 şehirde 111 eylem açıklandı

featured
service

19 Şubat 2020’de Hanau’da Gökhan Gültekin, Sedat Gürbüz, Said Nesar Hashemi, Mercedes Kierpacz, Hamza Kurtović, Vili Viorel Păun, Fatih Saraçoğlu, Ferhat Unvar, Kaloyan Velkov sağcı bir terörist tarafından katledildi. Almanya ve Avusturya’da anma eylemleri duyuruldu. Ve yine, Hanau’daki anma yasak.

“Birçok şehirde sokaklarda ve meydanlarda katledilenlerin yüzlerini gösteriyor, isimlerini veriyoruz. Anma, adalet, aydınlanma ve sonuçlar için savaşıyoruz. Her gün. Bunu öldürülen çocuklarımıza, kardeşlerimize, arkadaşlarımıza borçluyuz”, diyor Hanau’da öldürülenlerin yakınları ve destekçilerinin örgütlü olduğu “Initatiave 19 Şubat”ın temyizi.

Web sitelerinde, Cumartesi günü için 90’dan fazla şehirde 105 eylem listelediler (liste için buraya tıklayın). Çok sayıda mitingin düzenlendiği Berlin gibi büyük şehirlerin yanı sıra daha küçük kasabalar ve Avusturya şehirleri de yer alıyor. Cuma günü, hanau’ya en yakın büyük şehir olan Frankfurt da dahil olmak üzere akşam gösterileri yapılacak.

Hanau’da anma kısıtlandı

Hanau’da Ferhat Unvar, Hamza Kurtović, Said Nesar Hashemi, Vili Viorel Păun, Mercedes Kierpacz, Kaloyan Velkov, Fatih Saraçoğlu, Sedat Gürbüz ve Gökhan Gültekin 19 Şubat’ta saat 11.m’de Hanau mezarlığındaki resmi anmada anılacak.

Ancak, mevcut olanların sayısı küçük bir daire ile sınırlı olacak, Hesse eyaleti bunun için kısa sürede koşullar yayınlamıştı. Girişimin basın açıklamasında, “Cumartesi günü Hanau mezarlığında olmak isteyen herkesle bir arada olamayacağız.” ifadesi yer aldı. “Her 19’unun yanında olan pek çok kişi Hesse eyaletinin gereklilikleri tarafından dışlanıyor. Şartların kısa süreli duyurulmasından bu yana çok sayıda soruşturma aldık. Buna tepki vermek zor ve acı vericidir. Kim davet edilir, kim değildir, biz aile bireyleri olarak karar veremedik.”

Bu, yetkililerin Hanau anmasına ilk engel olması değil. Zaten Ağustos 2020’de, Hanau’daki geniş çaplı bir gösteri kitlesel olarak kısıtlandı, Hamburg’da tamamen engellendi. Bir yıl dönümü münasebetiyle polis birçok yerde spontane gösterilere karşı biber gazı kullanmıştı.

Öğleden sonra saat 16.m:00’dan itibaren Hanau Gençlik İttifakı pazar meydanında başlayan bir gösteri düzenliyor. Akşam 21:30’dan 22:30’a kadar.m.m., Heumarkt ve Kurt-Schumacher-Platz’daki iki olay yerinde nöbetler olacak.

Buna ek olarak, girişim Cuma günü “hatırlama, adalet, aydınlanma, sonuçlar” taleplerini dile getirdiği bir video yayınladı. Diğer şeylerin yanı sıra, devletin saldırıdaki rolü hakkında bağımsız bir soruşturma komisyonu çağrısında bulunuyor.

Videoda şu ifadeler yer alıyor: “Biz akrabalar, kendimizi soruşturmalı ve yetkilileri kilitli acil çıkış, kusurlu acil durum çağrısı veya babanın rolünü soruşturmaya zorlamalıyız.” Ve dahası: “Sonuçlar istiyoruz: Son iki yılda bunu tekrar tekrar yaşadık: baskı uygulamazsak hiçbir şey değişmez.”

Sağcı terör saldırısı anısına 90 şehirde 111 eylem açıklandı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin