1. Haberler
  2. HABER ARŞIV2
  3. Yüksek mahkeme, üç komünist militanın kaybolmasını sert cezalarla cezalandırdı

Yüksek mahkeme, üç komünist militanın kaybolmasını sert cezalarla cezalandırdı

featured
service

Yüksek Mahkeme Mahkemesi İkinci Dairesi nihai bir karar verdi ve Ortak Komutanlığın beş eski ajanını, yasadışı dernek ve Komünist Parti’nin üç sendika lideri olan Aníbal Raimundo Riquelme Pino, Francisco Juan González Ortiz ve Alfonso del Carmen Araya Castillo’nun 1975 ve 9 Eylül 1976’dan itibaren işlenen eylemleri nedeniyle mahkum etti.

Karar, 31 Ağustos 2016’da Yargıç Leopoldo Llanos tarafından verilen ilk derece cezasını onaylayan ve Juan Francisco Saavedra Loyola, Daniel Luis Guimpert Corvalán ve Juan Atilio Aravena Hurtuvia’yı mahkum eden Bakanlar Haroldo Osvaldo Brito, Manuel Antonio Valderrama, Jorge Dahm, María Teresa De Jesús Letelier ve Arturo Prado tarafından açıklandı. her ikisi de eski Deniz Kuvvetleri üyeleri; ve FACH’ın eski bir üyesi olan Raúl Horacio González Fernández, yasadışı örgütlenme suçlarının failleri olarak ve üç kurbanın tekrar tekrar nitelikli kaçırılması, maksimum derecede yirmi yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Buna ek olarak, “La Pochi” takma adıyla ve FACH’ın eski üyesi olan ajan Viviana Lucinda Ugarte Sandoval, yasadışı dernek suçunun yazarı ve yukarıda tekrarlanan nitelikli kaçırma suçlarının suç ortağı olarak, asgari derecede on yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Bu şekilde, Yargıtay İkinci Dairesinin kararı, hükümlülerin savunmaları tarafından sunulan zamanaşımı ve yargı temyiz başvurularını reddetmektedir. Tek muhalif oy, yarım reçeteyi uygulamak üzere olan Bakan Arturo Prado’nun oyuydu.

Aníbal Riquelme Pino ailesinin davacı avukatı Nelson Caucoto’ya göre, “Yüksek Mahkeme üç genç komüniste adalet sağlıyor ve Ortak Komutanlığın suçlarıyla ilgili olarak cezasızlığa karşı güçlü bir sinyal gönderiyor. Bu da adaletle çözülemeyecek hiçbir suçun olmadığını gösteriyor” dedi.

Bakan Llanos tarafından yürütülen soruşturmaya göre, 9 Eylül 1976’da Aníbal Raimundo Riquelme Pino, Alfonso del Carmen Araya Castillo ve Francisco Juan González Ortiz’in Devlet ajanları tarafından tutuklandığı tespit edildi. Bunlar, eski El Clarín gazetesinin binası olan Santiago Centro’daki 18 Eylül caddesinde bulunan ‘La Firma’ kışlasında faaliyet gösteren ‘İstihbarat Topluluğu’ veya ‘Ortak Komutanlık’ olarak bilinen baskıcı ajansa ait ajanlardır.

İlk ikisi öğleden sonra Pedro de Valdivia meydanında ve sonuncusu, geceleri, Alameda Bernardo O’Higgins sektöründe, Vergara Caddesi No. 74’te bulunan İnşaat Federasyonu binalarının yakınında tutuklandı. Tutuklandıkları zamandan beri akrabalarıyla temasa geçmediler, ülkeden ayrıldıklarını kaydetmiyorlar ve ölümleri kaydedilmiyor.”

www.elclarin.cl

Yüksek mahkeme, üç komünist militanın kaybolmasını sert cezalarla cezalandırdı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin