19. Onur Yürüyüşü: Çok sayıda kişi gözaltına alındı

service

İstanbul Valiliği’nin Maltepe Miting alanını yasaklamasının ardından Taksim’de yapılmak istenen 19. İstanbul Onur Yürüyüşü’nü bu kez de Beyoğlu Kaymakamlığı engelledi. 

Beyoğlu Kaymakamlığı, Taksim’de yapılacak Onur Yürüyüşü’nü “Devletin bölünmez bütünlüğü, genel ahlak ve COVID-19 tedbirleri” gerekçesiyle yasakladı.

Yasak kararından sonra polis, Taksim ve etrafında konuşlandırıldı.

Fotoğraf: Dilara Elçin Özçelikel

Taksim’de toplanan kitleye polis saldırdı. Plastik mermi kullanan polis, en az 20 kişi gözaltına alındı.

Polis, gözaltına aldığı kişilere darp ederek ve ters kelepçe yaparak gözaltına aldı. 

Polis, gözaltına aldığı kişilere darp ederek ve ters kelepçe yaparak gözaltına aldı. 

Fotoğraf: Evrim Kepenek

Polis, Mis Sokağa çıkan bütün yolları kapattı. Ayrıca Mis Sokak’taki kafe ve restorantlarda oturanlar darp edilerek çıkarıldı. 

Fotoğraf: Hacı Bişkin

Eylemde AFP foto muhabiri Bülent Kılıç, gözaltına alındı. Polis gözaltı sırasında Kılıç’ın sırtına bastırarak nefessiz bıraktı.

Kafelerde oturanlara müdahale 

Mis Sokak’taki kafelerdeki kişileri oturdukları yererden kaldıran polisler, sokağa kimseyi almıyor. Gazeteci olarak alana girmek istediğini belirten gazeteciye polis, “Özellikle gazeteciler alma dedi müdürümüz” diye karşılık verdi.

İstanbul Onur Yürüyüşü hakkında

İstanbul Onur Yürüyüşü’nün tarihi eskiye dayanıyor. İlk olarak 1993 yılında İstiklal Caddesi’nde yapılmak istenen yürüyüş engellenmiş, çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı. Sene 2003 olduğunda ise ilk Onur Yürüyüşü yine İstiklal Caddesi’nde yapıldı.

TIKLAYIN – 93’ün Yasaklı Onur Yürüyüşü

2003’ten sonra her sene çok daha yoğun bir kalabalık ve coşkuyla yapılan yürüyüş 2013 ve 2014’te on binlerce kişinin bir araya geldiği devasa bir etkinliğe dönüştü.

2015 yılından itibaren ise İstanbul Valiliği ayrımcı ve hukuka aykırı gerekçelerle İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nü yasakladı.

Her sene valiliğin bu ayrımcı yasağına karşı LGBTİ+’lar sokaklarda olmaya devam etti.

Bu sene ise önce Adalar’da piknik tehdit edildi; ardından Maçka’da pikniğe polis saldırdı. Şişli sınırları içerisinde 30 günlük yasak kararı geldi.

Kaynak:https://bianet.org

19. Onur Yürüyüşü: Çok sayıda kişi gözaltına alındı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin