1. Haberler
  2. KITALARDAN
  3. Berlin’de Devrimin Kartalları Lüxemburg, Liebknecht ve Lenin Binlerle Anıldı

Berlin’de Devrimin Kartalları Lüxemburg, Liebknecht ve Lenin Binlerle Anıldı

featured
service
sembolik resim

Dün binler Almanya Berlin’de gelenekselleşen LLL yada 3L olarak şiarlaştırılan Alman Komünist Partisi’nin (KDP) kurucu önderleri Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht ile dünya proletaryasının önderi Lenin’i anmak üzere Frankfurter Tor’da toplandı.Almanya’nın pek çok kentinden gelen kızıl bayraklarla donanmış binlerce kişi yürüyüşe katıldı.

Yapılan konuşmalarda  Alman burjuvazisi tarafından 15 Ocak 1919 tarihinde katledilen Devrimin Kartalları Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht’in  nezdinde sokak savaşlarında katledilen 31 komünist ayaklanmacının  gösterdiği yolda devrim ve sosyalizm mücadelesinin sürdüğü vurgulandı. Rosa ve Karl’ın Emperyalist-kapitalist sisteme ve savaşa karşı yükselttiği devrim bayrağı bugünün gerçekliğinde güncellenerek, Karl, Rosa ve Ocak ayında ölümsüzleşen Lenin’in yol göstericiliğinde devrim için savaşın sürdürülme kararlılığı bir kez daha yinelendi. Yürüyüşte çeşitli dillerde sloganlar atıldı, marşlar söylendi.

Kaypakkaya geleneğininde her yıl bayrakları ve flamalarıyla katıldığı 3L yürüyüşlerinde bu yılda Maoist Komünist Partisi (MKP), TKP/ML, TKP-ML, Partizan, Öncü Partizan, ADHK vb flama, bayrak, pankartlarla yürüyüş içinde canlılıklarıyla farkedilir bir kesim oluşturdular.

Rosa Luxemburg,Karl Liebknecht ve Vladimir Lenin’in anısına yapılan yürüyüşe Almanya’da faaliyet yürüten Rote Fahne, MLPD, REBELL,  Revolutionärer Jugendbund ,Kommunistische Aufbau (KA), DKP, SDAJ, FDJ, gibi Alman parti ve örgütlerin yanı sıra, MKP, TKP-ML, TKP/ML, ADHK, TKİP, DİDF, TKP, Öncü Partizan, KKE gibi göçmen politik kurum ve kuruluşları devrimci, komünist parti ve örgütler  flamalarıyla katıldı. Her yıl yinelenen LLL yürüyüşü Pandemi ve Pandemi fırsatçılığı ile toplumsal muhalefeti ve sınıf  mücadelesinin kitleselliğini aşağı çekmeye çalışan Alman Tekelci Burjuvazisi ve onun diktatörlüğüne karşı umut verici güçlendirilmesi gereken bir mevzidir.

Berlin’de Devrimin Kartalları Lüxemburg, Liebknecht ve Lenin Binlerle Anıldı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin