1. Haberler
  2. ELEŞTİRİ
  3. Devrimci Demokrasi Okurundan Süreçle İlgili Notlar (4)

Devrimci Demokrasi Okurundan Süreçle İlgili Notlar (4)

featured
service

Bir önceki notlar kısmında her ne kadar bitti dediysem de maalesef yazım (yani notlarım) bitmedi.

Gerekli açıklamayı yapamamış olmak, notları açıklayıcı kılamamış olmak benim eksikliğim olsa gerek.

Tasfiyeci revizyonizmden kopuş yaşamış ancak kopuşunu gerekçelendirmemiş harekete dair ekonomi dünyasının ana neden olduğunu vurgulamak önemliydi çünkü bunu vurgulamak niyet okumak değil olsa olsa açığa çıkan enerjinin yönünü kavramaya çalışmaktı benim için.

Belirtilmeli ki kimsenin mücadelesinin ve teorisinin zabıtalığını yapmak kolektifimizin ve yoldaşlarımızın genel tutumu değildir ve olmamalıdır. Mücadele sahamızda siper ortaklığı yaptığımız hiçbir hareketi, kişiyi, gurubu, gurupları gücendirmek veya incitmek derdimiz değildir ve derdimiz olmamalıdır.

Ancak bugünlerde pek çok şekilde tartışılan ‘’MLM’nin krizi’’ vurgusunun doğru olmadığını, krizin siyaset yapma biçimini yanlış algılayan, sosyalist veya devrimci siyasetlerin krizi olduğunu kolektifimiz teorik çıkışlarla ve belirlemelerle ortaya koymaya çalıştı. Ve notlar kısmında ben de bu doğrultuyu takip etmeye çalıştım yoldaşlar. Bir veya birden fazla hareketle birlik tartışmasına girmek kaygı verici değil olsa olsa siyaset yapmaya çalışmak olarak algılanmalı/ benim açımdan böyle algılanıyor yoldaşlar. Ancak siyaset sürecinin açığa çıkardığı güncel ve genel ilkeleri unutmamak kaydıyla. Siyaseten yakın görülen kişiler ve siyasetler birlik eleştiri daha yukarı birlik anlayışıyla somutlaşmış birlik meselesiyle ve siyaset anlayışıyla bütünleştirilmelidir. Bunu vurgulamak doğru olsa gerek. Tasfiyeci revizyonizmden kopuş yaşamış siper yoldaşlarımızın siyaset yapma biçiminin bizlerce yanlış görülen yönlerine vurgu yapmak yine yanlış ve zedeleyici tutum olarak görülmemelidir. Ve yine benim bu yoldaşların yanlış yönlerine yönelik vurguladığım noktalar bu siper yoldaşlarımızı görmezden gelme, yaftalama kültürü ile okunmamalıdır. Bu arkadaşların yanlış yönlerini atıp bütünleşebileceğimiz doğrultuya gelebilmeleri içindir ve bu da gayet normal olarak görülmeli. Ötesi fikirsel çatışmaya girmeden, kültürel ve siyasal uyuşmazlıkları görmezden gelerek birleşme çabaları güdük ve ölü doğmuş bir süreci yaratacağı için tehlikelidir. Tehlikeye dikkat çekmek görevdir. Bu arkadaşlarla iş yapılmamalı anlayışı sakattır bu arkadaşlarla ortak işler yapılmalı ancak kapsamlı eleştiri ve özeleştiri kültürü ile yapılmalıdır. Özeleştiri uzun yıllardır bizlerde olumsuzluğun teorisini geliştirmek üzere sergilenen bir tutumdu ve hatalıydı. O halde yanlış yapmamaya gayret edelim ki özeleştiri adı altında olumsuzluğun teorisini geliştirecek handikaplı durumlara düşmeyelim. Bu da benim naçizane yoldaşça dikkat çekmeye çalıştığım yöndür.

Şimdi gelelim özel düzenlenen geceye, gece örgütlenmesinde açığa çıkan duruma dair özeleştiri isteme meselesini açmaya yoldaşlar.

Yoldaşlar, hiçbirimiz birbirimizden bağımsız kişilikler ve organlar değiliz. Orada yanlış yapılan, propagandamızı taşımaya yönelik engelleyici tutum gerçekten yaralayıcı, zedeleyici ve düşündürücü bir tutumdur. Bunun özeleştirisini hem birbirimize yapmak hem de diğer siyasetten istemek geliştirici tutum ve tavır olacaktır. Bizlerinde beraber etkinlik düzenlediğimiz siyasete yanlış ve hatalı tutumumuz olduysa onlara özeleştiri vermemiz gerçekliği akıldan çıkarılmamalıdır. Pragmatizme ve sinizme düşmeden, teorik tartışmalara girmekten kaçınmadan, siper yoldaşlarımızla aynı dili konuşmaya varma çabasının anlaşılır olması gerekmektedir. Aynı dili konuşmadan yan yana geldiğimizde ise , ortaya çıkacak tablo pragmatik süreçlerin bütünlüğü olacaktır. Buna dikkat çekmek, üstünden atlanılmaması gereken olgusal bir düzlem olduğunu belirtmek benim açımdan zül sayılmaz yoldaşlar.

Devrimcilerin; eylem birlikteliği yaptığı süreçlerde açığa çıkan özellik, eylemde ortaklık iken söz ve
propaganda da özerkliktir ve bu yanlış anlaşılmış olmalı ki ortak düzenlenen gecede söz kesme
pratiğine gidilmiştir. Her iki siyasetin de propagandasının ve açıklamalarının kürsüden yapılması gerekiyordu. Benim gözüme takılan bu olduğu için buna özel vurgu yapma gereği hissettim.

Gelelim Yeni Demokrasi kesimine yönelik birlik vurgusuna; mücadele sahamızı özel olarak
incelediğimde kendimize yakın gördüğümüz ancak temel yönelimlerden yine pek çok meseleye farklı düşündüğümüz bu arkadaşlarla fikirsel tartışmalara girmenin onları da ilerleteceği ve onlarda da belli iradenin açığa çıkmasına sebep olacağı yönündeydi ki bu da gayet anlaşılır bir durumdur.

Yine kimlikler meselesinden, silahların eleştirisi meselesine, dünyaya bakış açımızdan, meseleleri irdeleme biçimimize dair taşıdığımız benzerlik, bu siper yoldaşlarımızı ileri bulmamı sağladı ki bu da gayetnormal. Bu notlar kısmı tek bir kişinin düşüncesi olduğu için sübjektif yönler barındıracaktır. Sübjektif yönlerimin yoldaşça, diğer yoldaşlar tarafından iletilmesi kırıcı değil onur vericidir. Onur duydum.

Kolektifin yine kiminle birlik meselesi açacağı kendi iradesinin tavrı olacaktır ki buna da ben dahil bütün yoldaşlarımızın saygı göstereceği alınıp gücenmeyeceği/ gücenmemesi gerekliliği, maddenin hareket yasasının açığa çıkarttığı iradenin tanınması sürecinin zorunlu kıldığı gerçekliktir.

Samimiyetimize, irademizin adaletine ve teorik yetkinliğine güvenen bütün siper yoldaşlarımıza veyoldaşlarımıza yoldaşça kızıl selamlar… BİTTİ.

Devrimci Demokrasi Okurundan Süreçle İlgili Notlar (4)
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin