Edward Snowden, “Savaş İçin Bastırıyor Bir Medyadan Daha Grotesk Bir Şey Yok” Diyor

service

Intercept’ten Jeremy Scahill de benzer şekilde “kablolu yayın haberlerindeki konuşan kafaların reyting artırıcı bir savaş olasılığı üzerine neredeyse salyalarının aktığını” belirtiyor.

JESSİCA CORBETT12 Şubat 2022, Şubat 2022, Bu

Sürgün edilmiş Amerikalı muhbir Edward Snowden Cuma günü, 2013’ten beri yaşadığı ABD ve Rusya arasında Ukrayna üzerinde artan gerginlikleri haberleştirdikleri için haber kuruluşlarını teşvik ettikleri için ilan eden küresel eleştirmenlere katıldı.

“Ukrayna’daki savaşın ateş perdesine yükseldiği konuşulurken, ABD medya kuruluşları bir kez daha davul çalıyor.”

Snowden, “Savaş için bastırılan bir medya kadar tuhaf bir şey yoktur,” diye tweet attı..

Bazıları Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ülkesinin Ukrayna sınırı yakınlarında 100.000’den fazla asker konuşlandırdığını ve Belarus’ta askeri tatbikatlar yaptığını vurgulayan tepkiler selinden sonra Snowden savaş karşıtı mesajını iki katına çıkardı.

“Çizme yalayan düşünce kuruluşu kalabalığından bunun alaycı alıntı tweetlerini gördüğünüzde, orana bakın ve gürültülü olsalar bile azınlıkta olduklarını unutmayın.” dedi. “Savaş yanlısı olmak zeki, havalı ya da sofistike değildir ve onların performanslı öfkesi bunu değiştirmez.”

Snowden, 2003’te ABD’nin Irak’ı işgaline yol açan bir medya yürüyüşünü savaşa doğru patlatmada yalnız olmaktan çok uzak.

The Intercept’in kurucularından Jeremy Scahill, Cuma günkü bağış toplama e-postasında “İşte yine başlıyoruz”, diye yazdı. “Ukrayna’daki savaşın ateş perdesine yükseldiği konuşulurken, ABD medya kuruluşları bir kez daha davul çalıyor.”

Onlarca yıldır ABD savaşlarını ele alan araştırmacı muhabir şunları ekledi:

Kablolu yayında konuşan kafalar, reyting artırıcı bir savaş olasılığı yüzünden neredeyse salyalarını akıtıyor. Savunma sanayiinin bordrosundaki emekli Pentagon yetkilileri, genellikle finansal çıkar çatışmalarını açıklamadan “uzman” olarak sunuluyor.

Ve çekimler başladıktan sonra, ana akım uzmanlar gazetecilik dürüstlüğüyle ilgili kalan tüm iddiaları bırakacaklar ve ev sahibi takımı destekliyorlar gibi “askerler” için açıkça amigoluk etmeye başlayacaklar.

Bu arada, ABD dünyanın en büyük silah tüccarıdır ve Çin, Rusya, Hindistan, İngiltere, Almanya, Fransa, Japonya, Güney Kore ve Avustralya’nın toplamından daha fazla “savunmaya” harcama yapıyor.

Gazeteci Joe Gill, Middle East Eye için cuma günkü görüş yazısında, “21.

“Batı medyasında tekrarlanan anlatılar o kadar gürleyen Ukrayna yanlısı ve Putin karşıtıdır ki, çatışmanın karmaşık doğasını çerçeveleyen basit çerçeveden çıkarmak zordur.”

“Ukrayna’da Rusya’ya karşı bir savaşın kaçınılmazlığından bahsederek, Batılı istihbarat örgütleri ve medya aykırılıkları savaşın çoktan başladığı fikrini yerleştiriyorlar” diye devam etti ve “Bloomberg yanlışlıkla Rusya’nın Ukrayna’yı işgal ettiğini bile açıkladı (özür dilemeden önce).”

ABD Başkanı Joe Biden’ın Cumartesi sabahı Putin ile yapacağı görüşme öncesinde, Beyaz Saray olası bir işgal konusunda uyarıda olmaya devam etti.

Biden’ın ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan Cuma günkü Beyaz Saray basın brifinginde, “Sahada gördüklerimizi ve istihbarat analistlerimizin tespitlerini” gerekçe göstererek, “Rus askeri harekatının her an başlayabileceğini” söyledi.

“Biz bunu söylemiyoruz… Nihai kararı Başkan Putin aldı.” Sullivan, “Ukrayna’daki herhangi bir Amerikalının mümkün olan en kısa sürede ve her halükarda önümüzdeki 24 ila 48 saat içinde ayrılması gerektiğini” de vurguladı.

Danışman ayrıca, “ABD, Rusya ve Avrupa’nın güvenlik kaygılarını değerlerimiz ve karşılıklılık ilkesiyle tutarlı bir şekilde ele alan sonuç odaklı diplomasiyi sürdürmeye hazırız” diye de ısrar etti.

Ancak Biden yönetimi, Ukrayna’nın Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nden (NATO) dışlanması da dahil olmak üzere Rusya’nın güvenlik taleplerinin herhangi birini kabul etme konusunda isteksiz olduğunun da sinyallerini verdi ve nükleer kabiliyete sahip B-52 bombardıman uçaklarını Birleşik Krallık’a ve Polonya’ya 3 bin asker daha konuşlandırdı.

Üst düzey bir savunma yetkilisi yaptığı açıklamada, askerlerin “NATO müttefiklerimize güvence vermek, NATO’nun doğu kanadına yönelik olası saldırganlığı caydırmak, ev sahibi-ulus güçlerle eğitim almak ve çok çeşitli olasılıklara katkıda bulunmak için konuşlandırıldığını” söyledi.

Gill Cuma günü yazdığı yazıda, “ABD ve NATO’nun yüksek teknolojili silahlara döküldüğünü ve Ukrayna’nın silahlı kuvvetlerini eğiterek çok daha askeri açıdan yetenekli bir düşman haline getirdiğini” belirterek, “Rusların oturduğu yerden, sınırlarına milyarlarca dolar değerinde yeni ABD ve İngiltere askeri donanımının konuşlandırılmasının bir tırmanış işareti olduğunu” yazdı. savunmadan ziyade.”

“Batı medyasında tekrarlanan anlatıların o kadar gürleyen Ukrayna yanlısı ve Putin karşıtı olduğunu ve çatışmanın karmaşık doğasını çerçeveleyen basit çerçeveden çıkarmanın zor olduğunu” da sözlerine ekledi.

Bryce Greene, geçen ay şirket medyasının Ukrayna kapsamının Habercilikte Adillik ve Doğruluk analizinde benzer bir eleştiride bulundu ve bölgesel çatışmayı körüklemede “ABD’nin oynadığı önemli rol” de dahil olmak üzere eksik bağlamın “şahinlerin gerginliğin felaket bir şekilde tırmanmasını teşvik etmesine izin verdiğini” yazdı.

Greene, son anketlere işaret lederek, “Bu kapsamın bir sonucu olarak, müdahaleci zihniyet halka kandırdı.” diye de ekledi. “Belki de halk daha iyi bilgilendirilseydi, Biden’a uçurumun eşiğine son vermesi ve soruna gerçek bir çözüm araması için daha fazla iç baskı olurdu.”

Bu arada, Branko Marcetic’in bu hafta başında Jacobin’de belirttiği gibi, Sen. Bernie Sanders (I-Vt.) ve Rep. Ilhan Omar (D-Minn.) gibi Ukrayna krizine diplomatik bir çözüm bulunması için güçlü bir duruş sergilediler ve “liberal çıkış MSNBC de dahil olmak üzere ana akım medyanın yarattığı ve savaş karşıtı görüşleri sadakatsizlik olarak gösteren tehlikeli bir iklimde geziniyorlar.

Dünyanın iki nükleer süper gücü arasındaki potansiyel bir savaş konusunda eleştiren, hatta Batılı hükümetlerin potansiyel bir Rus işgali hakkındaki iddialarını sorgulayan gazeteciler de düşmanlıkla karşılanıyor.

Geçen hafta, Common Dreams’in bildirdiği gibi, Associated Press’den Matt Lee, yönetimin Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmek için bahane olarak sahte bayrak operasyonu planladığı iddiasını destekleyen herhangi bir kanıt sunmayı reddetmesi hakkında ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsüni sorguya çekti.

George W. Bush yönetiminin kitle imha silahlarıyla ilgili kötü şöhretli yalanlarına atıfta bulunan Lee, Dışişleri Bakanlığı’ndan Ned Price’a “Irak’taki kitle imha silahlarını hatırlıyorum. Gazeteci “bir dizi iddia ve açıklamadan” daha fazlasını isterken, Price onu “Rusların ortaya koyduğu bilgilerde teselli bulmak” istemekle suçladı.

Takası hatırlatan Gill Cuma günü yaptığı açıklamada, “Bu tür bir brifing, Lee’nin önerdiği gibi, 2003’teki Irak işgaline kadar geçen hummalı ayları hatırlamadan edemiyor” dedi.

Kaynak:commondreams.org

Çeviri’den kaynaklı hatalar devrimcidemokrasi editörlerine aittir.


Çalışmalarımız Creative Commons (CC BY-NC-ND 3.0) altında lisanslanmıştır. Yeniden yayınlamaktan ve yaygın olarak paylaşmaktan çekinmeyin.

Edward Snowden, “Savaş İçin Bastırıyor Bir Medyadan Daha Grotesk Bir Şey Yok” Diyor

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin