Köleliğin mirası geçmişte değil – Amerikan siyasi sisteminde somutlaşmıştır.

featured
service

Mia Brett

The Post bu hafta, köle sahibi olan her kongre üyesinin bir veri tabanını yayınladı. Veritabanına eklenen makale, kölelik karşıtı olarak hatırlanan ancak köle sahibi olan bireylerin önemli hikayelerini içerir. Bu büyük sayılar ve bireysel anekdotlar, köleliğin siyasi sistemimiz üzerindeki etkisinin daha büyük hikayesinin sadece bir kısmını anlatıyor.

Neden 1700’den fazla köle sahibi Kongre’ye seçildi? Neden ilk 18 başkandan 12’si köle sahibiydi? Peki neden köle sahibi olmayan ya da kölelerini serbest bırakan bu kadar çok insan kölelik yanlısı yasaları desteklemeye devam etti?

Elbette bariz ekonomik faktörler olsa da, köle sahibi olmak çok zenginlik üretti, bu da siyasi iktidarı korudu, siyasi sistemimize gömülü köleliği ayrıcalıklı tutan ve bugün de gerici kırsal beyaz siyaseti ayrıcalıklı yapmaya devam eden önemli yapılar da var.

13. Madde’ye kadar Anayasa’da “köle” kelimesi yer almazken, belgenin kurum olarak köleliğin devamında suç ortaklığı gösteren birçok hükmü bulunmaktadır.

Anayasa 1787’de yazıldığında, 55 komplodan 25’i o zamanlar kölelere sahipdi. Diğerlerinin daha önce köleleri vardı veya kölelikle mevcut finansal bağları vardı. Kölelikle herhangi bir kişisel bağı olmayanlar bile, yeni kurulan Amerika Birleşik Devletleri’nin ekonomisinin kölelik kurumuna derinden bağlı olduğunu biliyordu.

Köle kelimesini dışlamak, köleliği devletlerin görüş alanı haline getirerek kurumu korumaya hizmet etti. Federal hükümet köleliği sadece hizmet statüsü olarak tanıdı, köle sahibi için mülkiyet hakkı olarak değil. Bazı yönlerden, bu bir kölecinin federal mahkemedeki yasal başvuru yolunu zayıflattı ve köleliği ulusal bir kurum olarak tanınmayan veya federal yasaların yönettiği yerel bir politika haline getirdi, ancak aynı zamanda federal hükümetin köleliği düzenleme gücünü de zayıflattı. Bununla birlikte, federal hükümet, Anayasa’nın 4.Madde 2’sinde köle isyanlarını da içeren iç ayaklanmaları söndürme yetkisine sahip oldu.

Anayasa’nın köleliği en çok koruyan maddesi Madde 1, Bölüm 2’deki Beşte Üç Uzlaşma idi. Bu madde 14.

Beşte Üç Uzlaşma, Kuzey ve Güney delegeleri arasında köleleştirilen insanları temyiz ve temsil amacıyla bir kişinin “beşte üçü” olarak saymak için varılan bir anlaşmaydı. Bu uzlaşma, köle sahiplerinin köle sahibi olmaktan iki kat daha fazla yararlanmasına izin vererek Güney’in siyasi gücünü pekiştirdi.

Köleleştirilen insanlar bir devletin temsil edilen nüfusuna sayılacağından, Güney köle sahibi devletler Meclis’e seçecekleri temsilci sayısını artırdı. Buna ek olarak, aynı nüfus sayımı Seçim Koleji için de kullanıldı, doğrudan cumhurbaşkanlığı seçimleri üzerindeki köle etkisi ve dolayısıyla Yüksek Mahkeme Yargıçlarının adaylığı arttı.

Seçim Koleji, Güneylilerin doğrudan başkanlık seçimleriyle ilgili korkularını yatıştırmak için açıkça oluşturuldu. Kuzey eyaletleri daha kalabalık olduğu için siyasi iktidarlarının daha sınırlı olacağını, ancak kongre temsili için tasarlanan sistemden yararlanacaklarını biliyorlardı.

Beşte Üç Maddesi yürürlükten kaldırıldı ama biz hala başkanı seçmek için Seçim Koleji’ni kullanıyoruz ve hala kırsal beyaz seçmenlere ayrıcalık tanınıyor.

Beşte Üç Uzlaşma, Post veritabanının hayatlarının bir döneminde köle sahibi olan 1.715 Kongre üyesini bulmasının en büyük nedenlerinden biridir. Eğer çok fazla kölesi olan devletler siyasi gücünü artırmış olsaydı, orantısız sayıda kongre üyesine sahip olacaklardı.

Beşte Üç Uzlaşması, ülkedeki siyasi iktidar için bölgesel mücadeleleri doğrudan köleliğe bağladı. Kuzey eyaletleri de köle sahiplerini Kongre’ye gönderirken ve tüm sisteme ortak olurken, 1780’lerde kademeli olarak kaldırılması yasalarını da geçirmeye başladılar. Sonuncusu 1804’te New Jersey’de geçti.

Kademeli olarak kaldırma yasaları köleliği yavaş yavaş ortadan kaldırması nedeniyle, birçok Kuzey devletinin İç Savaş’a kadar köleleri vardı. Ancak bu yasalar sonucunda Kuzey eyaletlerindeki köle sayısı her geçen yıl azalarak devam etti ve Beşte Üç Uzlaşması onlar için siyasi bir güç kaynağı olmadı.

Bu nedenle, hem Güney hem de Kuzey, ekonomi ve emek konularında kendi taraflarıyla oy kullanacak yeni devletlerin birliğe getirilmesi için yatırım yapıldı.

Birliğe getirilen hemen hemen her devlet üzerinde bir savaş vardı ve kölelik savaşının kaynamasını ve İç Savaşa dönüşmesini önlemek için başarısız tavizler verilmeye çalışıldı.

1820’de kabul edilen Missouri Uzlaşması, Missouri hariç 36°30′ paralelinin üzerindeki her eyaletin özgür bir devlet olarak birliğe gireceğini söyleyerek konuyu dindirmek içindi.

Uzlaşma, 34 yıl sonra Kansas-Nebraska Yasası’nın Kansas ve Nebraska’yı halk egemenliğiyle birliğe sokmasıyla fiilen yürürlükten kaldırıldı. Her bölge özgür veya köle bir devlet olmayı oylayabilir. Bu tavizlerin hiçbiri işe yaramadı ve aslında Kansas-Nebraska Yasası “Bleeding Kansas” adında bir mini savaşla sonuçlandı.

Güney, herhangi bir siyasi gücü kaybetmekten o kadar korkuyordu ki, Kuzey eyaletlerinin haklarını sınırlamak ve köleliği korumak için daha sert yasalar ve Yüksek Mahkeme kararları için bastırdılar. Çok fazla köleleştirilen insanın özgürlüğe kaçmasına sinirlenen Güneyli temsilciler, 1850 Uzlaşması’nın bir parçası olarak aşırı bir Kaçak Köle Yasası için bastırdı.

Anayasa, 4. madde olan Bölüm 2’de, kaçan köleleştirilmiş insanların sahiplerine iadesini gerektiren bir Kaçak Köle Maddesi içeriyordu. Yeni Kaçak Köle Kanunu, kaçan köleleri sahiplerine iade etmeye yardım etmeyen herkesi cezalandırdı.

Kaçan kölelerin geri dönmesine yardım eden yetkililer maddi olarak ödüllendirilebilir ve kaçan kölelere yiyecek veya barınak yardımı yapan insanlar cezalandırılabilir. Yasa, Güney devlet çıkarlarını yerel makamlar üzerinde uyguladı ve yerel yasaları atlattı.

Şu anki ırksal eşitsizliklerimiz ve politik sorunlarımız sadece köleliğin mirasının bir sonucu değil. Güneyli kırsal beyazların siyasi gücüne ayrıcalık sağlayan politik bir sistemin sonucu.

köle sahiplerinin siyaseti İç Savaş’ta ortadan kalkmadı ve yeniden yapılanmanın sona ermesi siyasi iktidarlarının çoğunu geri verdi.

Güney’de 13, 14 ve 15’inci Yasa’nın geçmesine yardımcı olan 15 yıllık Siyah siyasi iktidardan sonra, eski Konfederasyonlar ve köle yetiştiricileri, hala Beşte Üç Uzlaşma ve Seçim Koleji’nin etkileriyle güçlenerek güçlerini geri aldılar.

Post veri tabanında görüldüğü gibi, köle yetiştiricileri 1923’e kadar Kongre’de görev yaptı ve Kongre’nin neredeyse yüzde 20’si 1879’da köle sahibi oldu. 1896’da, Yüksek Mahkeme Plessy v. Ferguson’dakiırk ayrımını onayladığında , 1954’te Brown v. Eğitim Kurulu’na kadar düşürülmedi, kölelik hala yasalken tüm adaletler doğmuştu.

Biri Konfederasyon için savaşmıştı ve şeker tarlalarına bağlıydı ve en azından bir diğerinin köleleri vardı, ancak köle sahibi muhalifleri yazan John Marshall Harlan’dı.

Güney’deki eski köle sahipleri tarafından konulan ve federal politikacıların izin verdiği seçmen bastırma yasaları, 1965’te yürürlükten kaldırdığı Oy Hakları Yasası ile sona erdirildi. 2013 yılına kadar, Shelby v. Holderile eski Jim Crow eyaletlerinin herhangi bir seçmen yasalarının federal değerlendirmeden geçmesi gerekiyordu. Bununla birlikte, Oy Hakları Yasası’nın önemli bir yönünün iptaliyle, şu anda 1965’ten beri geçemeyecek seçmen bastırma yasalarıyla mücadele ediyoruz.

Ödenek artık Beşte Üç Uzlaşma’dan etkilenmemektedir, ancak Seçim sisteminin yapılandırılma şekli göz önüne alındığında, daha beyaz ve daha az nüfuslu devletlere ayrıcalıklar sağlamaktadır.

Sadece köleliğin tarihsel mirasıyla değil, aynı zamanda onu her zaman korumak için olan mevcut siyasi sistemle de savaşıyoruz.

Not: Bu yazı daha önce alternet te yayınlandı.

Köleliğin mirası geçmişte değil – Amerikan siyasi sisteminde somutlaşmıştır.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin