POLİTEKNİK DİRENİŞİ 48. YILINDA / Atina 

featured
service

Haber Merkezi: Yunanistan’da gençler, Albaylar Cuntası’nın yıkılma sürecini başlatan, işçi ve emekçilerin mücadele tarihine altın harflerle yazılan Politeknik Üniversite direnişinin 48. yılında etkinlik ve eylemlerle anılıyor.

ATİNA- Yıl 1973, 17 Kasım günü. Yunanistan’ın başkenti Atina’daki Politeknik Üniversitesi’nin 24 saat yayın yapan öğrenci radyosu Özgür Savaşçı’dan Maria Damanaki Yunan halkına şöyle sesleniyor: “Burası Politeknik… Burası Politeknik… Size, özgür savaşçılar konuşmakta, burası Politeknik… Burası Politeknik… Size, çocuklarınız konuşmakta.”

1967’den beri devam eden askeri cuntaya karşı yükselen isyan sesinin yükseldiği üniversiteye tanklar, o gece girdi. Tankların amacı faşizme karşı üniversiteyi işgal eden öğrencileri susturmaktı.

Yunanistan üniversite gençliği, 14 Kasım 1973’te Albaylar Cuntası zulmüne karşı, Politeknik Üniversitesi’ni işgal ederek, direnişe geçti. Öğrencilerin kitlesel demokratik mevzisi Yunanistan Üniversiteli Öğrenciler Birliği (EEFE) önderliğinde gerçekleştirilen direniş, üç gün sürdü.

Gençliğin çağrısına uyarak sokağa çıkan on binlerce kişinin katılımıyla eylemler gerçekleştirildi. 16 Kasım akşamı 40 bin işçi ve emekçi, askeri cuntanın merkezi Genelkurmay binasının önünde eylem yaptı.

Çok sayıda kişinin vurularak öldürülmesine rağmen, halk eylemi durdurulamadı. Cunta, halk direnişine ilham olan direnişe karşı saldırıya geçti ve 16 Kasım tarihinde Politeknik Üniversitesi’nin duvarlarını cuntanın tankları yıktı. Baskın sırasında öğrenciler, cuntaya karşı direndi. Tankların üniversteye giriş sırasında üç öğrenci ezilerek sakat kaldılar.
Hukuk Fakültesi’nde başlayıp Politeknik Üniversite’ye sıçrayan işgale, tanklarla saldırının yanı sıra namlular meydan ve caddeleri dolduran halka yöneldi ve çok sayıda işçi ve emekçi öldürüldü. Ayrıca binlerce kişi de tutuklanıp işkencelerden geçirildi.

Albaylar cuntasına karşı öğrencilerin gerçekleştirdikleri kararlı direniş, tüm Yunan halkını cesaretlendirdi. Direniş hızla yayıldı. Politeknik direnişi albaylar cuntasının sonunun da başlangıcı olur. Bu direnişi bastırmak için, cunta Atinanın değişik semtlerinde katliamlar gerçekleştirdi.

Albay Georgios Papadopulos, Albay Makarezos ve General Pattakos’un önderliğinde 21 Nisan 1967 tarihinde yönetime el koyan “albaylar cuntası” direniş karşısında zayıfladı. Kıbrıs savaşından sonra tamamıyla çöktü.

Katliamın ilk yıl dönümünde 250 bin kişi, Politeknik Üniversitesi’ne akarken artık orada cuntanın gölgesi yoktu. Seçimlerden sonra tutuklanan cuntacılar yargılandı, mahkemeler kuruldu. Darbeciler 1975’te “vatana ihanetten” idama mahkum oldu. İdam cezaları ömür boyu hapse çevrildi.

48 YIL ÖNCE NE OLMUŞTU?
21 Şubat 1973: Hukuk öğrencileri Atina Üniversitesi’ni işgal ederek, öğrencilerin orduya alınmasını zorunlu hale getiren yasanın kaldırılmasını talep etti.
14 Kasım 1973: Atina Politeknik Üniversitesi öğrencileri de işgal eylemi başlattı ve kendi yaptıkları bir radyo vericisiyle halka yayın yapmaya başladı.

17 Kasım 1973: Faşist cunta eylemleri sona erdirmek için üniversiteye tankla saldırdı. 24 kişi öldürüldü.
25 Kasım 1973: Askeri cunta yeni bir darbeyle geçiş hükümetini sonlandırdı.
Temmuz 1974: Askeri cunta sona erdi.

Devrimci Demokrasi Atina

POLİTEKNİK DİRENİŞİ 48. YILINDA / Atina 

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin