1. Haberler
  2. HABER ARŞIV2
  3. Sudan: Askeri yönetime karşı yeni protestolarda bir ölü

Sudan: Askeri yönetime karşı yeni protestolarda bir ölü

featured
service

Doktorlar, Perşembe günü, askeri bir darbenin sivil yönetime geçişi altüst etmesinden yaklaşık sekiz ay sonra Sudan’da devam eden protestolara yönelik bir baskıda bir göstericinin öldürüldüğünü söyledi.

Demokrasi yanlısı doktorlar sendikası, henüz kimliği belirlenemeyen protestocunun Hartum’un batısındaki bir banliyösü olan Omdourman’da güvenlik güçleri tarafından “vurularak öldürüldüğünü” söyledi.

Bu kaynağa göre, bu ölüm, ordu komutanı General Abdülfettah el-Burhane’nin 25 Ekim’de önderlik ettiği darbeden bu yana askeri güce karşı düzenlenen gösterilerin bastırılmasında ölenlerin sayısını 102’ye çıkardı.

O zamandan beri, yüzlerce protestocu daha yaralandı ve birçoğu tutuklandı.

Darbe, ordunun otuz yıllık diktatör Ömer el-Beşir’i 2019’da iktidardan uzaklaştırmasının ardından varılan kırılgan bir sivil-askeri güç paylaşımı anlaşmasını aniden sona erdirdi.

Bir BM sözcüsü Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Sudan’ın siyasi krizini çözmek için BM arabuluculuğundaki görüşmelerin ikinci turunun, büyük bir sivil bloğun ayrılmasından sonra süresiz olarak ertelendiğini söyledi.

BM, Afrika Birliği ve Doğu Afrika bölgesel örgütü İgad, Sudan’daki siyasi çıkmazı sona erdirmek için 8 Haziran’da bir diyalog başlatmıştı, ancak girişim ana sivil bloklar tarafından boykot edildi.

Ana sivil grup olan Özgürlük ve Değişim Güçleri (FLC), askeri yetkililerle herhangi bir diyalog kurulmadan önce baskıya son verilmesini ve mahkumların serbest bırakılmasını talep ediyor.

Sudan: Askeri yönetime karşı yeni protestolarda bir ölü
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin